گنبد کلیدر نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گنبد کلیدر نیشابور,کلیدر نیشابور,روستای کلیدر,روستای کلیدر نیشابور,

گنبد کلیدر نیشابور

گنبد سنگی کلیدر، یکی از بناهای تاریخی بخش سرولایت شهرستان نیشابور است. قدمت این بنا که پلانی چهارطاقی‌مانند دارد، به قرن هشتم هجری می‌رسد. این بنا، که در روستای کلیدر واقع شده در تاریخ ۲۳/۰۵/۱۳۷۸ و به شماره ۲۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران، ثبت شده است.

این بنا در داخل روستای کلیدر در بخش سرولایت نیشابور واقع شده است. این بنا از تخته‌سنگ‌های صاف ساخته شده و دارای گنبدی کمخیز می‌باشد. این اثر به صورت یک چهارطاقی بوده که ضلع شرقی آن دارای جلوآمدگی به صورت ایوان ورودی احداث شده است.

پلان بنا چهار ضلعی می باشد که توسط چهار فیلپوش و چهار طاقنما به هشت ضلعی تبدیل می‌شود. بنا چه در داخل و چه از خارج فاقد تزئینات می‌باشد. در حال حاضر از ورودی ایوان بنا فقط دیوار‌های جانبی باقی مانده و سقف آن از بین رفته است. به دلیل فرسایش خاک و بالا آمدن خاک زمین‌های اطراف در حال حاضر ارتفاع این بنا از کف زمین‌های اطراف در حدود یک متر پایین‌تر می‌باشد. در داخل بقعه، یک سنگ قبر دیده می‌شود که به گفته اهالی روستا در گذشته در این محل دو سنگ بوده که یکی از آن‌ها به سرقت رفته است.

در بخش شمالی بنا، یک خانه از خانه‌های روستا به دیواره بقعه چسبیده است و دیواره این دو بنا با هم مشترک می‌باشند. از شواهد امر مشخص است که در اطراف این بنا سازه‌هایی وجود داشته که از بین رفته‌اند و تنها آثاری از پی دیواره‌ها و قسمت پایین آن در ورودی‌های بنا مشهود می‌باشد. به طوری که در ایوان شرقی در نمای بیرونی، یک طاق‌نما دیده می‌شود که عنصر تزئینی اتاق جانبی محسوب می‌شود.

در زیرگنبد دو سنگ قبر بزرگ وجود داشته که به موزه نیشابور منتقل گردیده تاریخ یکی از سنگ‌ها که ۹۰۲ هجری و دیـگری ۹۱۲ هجری می‌باشد که هر دو دارای تزئینات زیبا می‌باشـند. فضای زیر گنبد به ابعاد ۲۵ / ۴ × ۲۵ / ۴ با چهار دهانه بزرگ و رفیع با قوس خناقی می‌باشد که از داخل با ایجاد چهار طاقنما و ورودی‌ها کوچک‌تر در آن تعبیه شده و قوس ورودی‌ها به صورت قوس کلیل در آمده است. نمای سر در و ایوان آن با دهانه‌ای به عرض ۵ / ۲ متر و ارتفاع ۳۵ / ۴ سانتی متر که بالای ورودی بر پیشانی ایوان از داخل یک طاقنما ایجاد شده است. پلان بنا چهار گوش است و در ارتفاع ۴۰ / ۳ سانتی متری با ایجاد چهار فیلپوش و چهار طاقنما به ارتفاع ۱۱۴ سانتی متر به هشت ضلعی و سپس به دایره تبدیل شده و در انتها گنبد بر آن استوار شده است.

در گوشه‌ای از ضلع شمالی دیوار‌های جانبی باقی مانده ایوان ورودی، آثار لچکی باقی مانده و به نظر می‌رسد که سقف ایوان دارای تزئینات به شکل مقرنس و لچکی بوده است. این بنا به شماره ۲۳۷۸ و در تاریخ ۲۳ / ۵ / ۱۳۷۸ به ثبت رسیده است.

گنبد کلیدر نیشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *