چشمه کهلان؛ یکی دیگر از یادگارهای رضوی در مدینة ‌الرضای نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

چشمه کهلان؛ یکی دیگر از یادگارهای رضوی در مدینة ‌الرضای نیشابور,

چشمه کهلان؛ یکی دیگر از یادگارهای رضوی در مدینة ‌الرضای نیشابور

حضور پُربرکت و معنوی حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام در نیشابور، در مسیر سفر تاریخی‌شان از مدینه به مرو، و استقبال و میهمان‌نوازی شکوهمند نیشابوریان از آن امام همام، یکی از پرده‌های درخشان تاریخ نیشابور است. به گونه‌ای که این دیار، امروز نه تنها هم‌جوار بارگاه ملکوتی آن حضرت در مشهدالرضاست بلکه یادگارهای ارجمندی از آن حضور معنوی، در جای جای این سرزمین برجای مانده و مورد احترام شیعیان جهان و بالاخص نیشابوریان است.

.

ارجمندترین یادگار رضوی در نیشابور، بیان حدیث قدسی «سلسلة‌الذهب»، با بیان آن امام فرزانه است که به قلم چندین هزار تن از محدثان و علمای این سرزمین، نسخه‌برداری گردید و به همین خاطر نیشابور، به لقب «شهر قلمدان‌های مرصع» مفتخر گردیده و نیشابور با عنوان «مدینة‌ الرضا» [Madinat-o-Reza] شناخته می‌شود و هر ساله، در دهم تیرماه، سالروز ورود امام رضا به نیشابور، آیین‌های نمادین برای گرامیداشت حضور شمس‌الشموس خراسان برگزار می‌گردد و این روز به عنوان «روز ملی خراسان» نامگذاری گردیده است.

.

از دیگر یادگارها و نشان‌های حضور امام در نیشابور می‌توان به زیارتگاه امامزاده محروق، بقعه بانو پسنده و قدمگاه رضوی اشاره نمود. «چشمه کهلان» یکی دیگر از یادگارهای رضوی در سرزمین نیشابور است. در زیر «ماجرای چشمه کهلان در نیشابور» به نقل از وبگاه «بهشت هشتم» تقدیم به شیفتگان خاندان عصمت و طهارت می‌گردد:

.

«شیخ صدوق می نویسد: هنگامی كه حضرت رضا علیه‌السلام، وارد نیشابور شد در محله‌ای فرود آمد كه آن را فرد می‌گفتند و در آن‌جا حمامی بنا شد كه در این زمان (اخبار آثار امام رضا علیه‌السلام، ص ۸.) آن حمام، به حمام رضا علیه‌السلام مشهور است و در آن‌جا چشمه‌ای بود كه آب آن چشمه، كم شده بود كسی (همان ماخذ، ص۸) بر روی آن چشمه بایستاد و آب آن چشمه را بیرون كرد تا آب وفور یافت و بسیار (همان ماخذ، ص۸) شد و در خارج آن چشمه، حوضی بود كه آب، از آن چشمه، فرود می‌آمد و در آن حوض می‌ریخت.

.

حضرت رضا علیه‌السلام در میان حوض رفت و غسل كرد و سپس بر كنار حوض، نماز گزارد و مردم علی‌الاتصال در آن حوض می‌آمدند و غسل می‌كردند و آن آب، به جهت تیمن و تبرك می‌خوردند و بر كنار آن حوض، نماز می‌گزاردند و حاجت‌های خود را از خدا می‌خواستند و برآورده می‌شد و آن چشمه، به «چشمه كهلان» معروف است و از آن زمان، تا به حال، مردم روی به آن چشمه می‌آوردند و به آب آن چشمه، استشفاء می‌كنند بنابر آنچه مورخان معاصر ذكر كرده اند، این ( شیخ عباس قمی، منتهی‌الامال، ص ۳۲۴.) چشمه كه بعد از آن، به «حمام رضا علیه‌السلام» معروف شد همچنان در شهر نیشابور وجود دارد.»

.

چشمه کهلان؛ یکی دیگر از یادگارهای رضوی در مدینة ‌الرضای نیشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *