«چراغ برات» آیین ماندگار نيشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

«چراغ برات »آیین ماندگار نيشابور,آیین ماندگار نيشابور,چراغ برات,چراغ برات نیشابور,آیین های نیشابور,شهرستان نیشابور,فرهنگ نیشابور,

«چراغ برات» آیین ماندگار نيشابور

مردم مومن وبا فرهنگ نيشابور از ديرباز براي رفتگان و درگذشتگان خود احترام خاصي قايل بوده اند و سعي مي کردند که به نوعي روح آنان را از خود راضي نگه دارند براساس همين سنت مراسم گوناگوني براي تجليل از مردگان و شادي روح آن ها و طلب آمرزش در جاي جاي ايران زمين مرسوم است که در استان خراسان رضوي و به خصوص شهرستان نيشابور به اين رسم «چراغ برات» گفته مي شود.

زيارت اهل قبور در اسلام تاکيد شده و در اين باره رواياتي وجود دارد که بر همگان توصيه مي کند در حالت شادي و غم (که هر دو جزو فراز و نشيب زندگي انسان هاست) شايسته است انسان به قبرستان برود تا «واقعيت مرگ» و ناپايداري دنيا را درک کند و به ياد قيامت بيفتد و از گناه دوري کند.

آيين چراغ برات در ماه هاي مبارک رمضان و شعبان يک سنت پسنديده و سفارش بزرگان دين است و در کنار زيارت اهل قبور به دليل اين که مدت۳ روز اقوام و خويشان براي اجراي اين مراسم در کنار هم هستند نوعي صله رحم هم به شمار مي آيدو مراسم چراغ برات در ميان مردم شهرستان نيشابور از شور و حال خاصي برخوردار است.

.

آيين چراغ برات از بعدازظهر روز ۱۲ شعبان به مدت ۳ روزآغاز و مردم با حضور بر مزار درگذشتگان تا غروب آفتاب در آن مکان مي مانند و انواع خوراکي ها از قبيل خرما، شيريني، شربت يا ميوه در تابستان و در فصل زمستان با چاي، نان هاي محلي، آش رشته و … را بر سر مزار درگذشتگان مي چينندو از افرادي که براي قرائت فاتحه بر سر مزار حضور پيدا مي کنند، پذيرايي مي شود.

.

مردم اين منطقه بر اين باورند که در اين ۳ شبانه روز که با ميلاد با سعادت امام عصر(عج) مصادف مي شود، مردگان آزاد هستند و زندگان با گراميداشت ياد آن ها نه تنها با اين عمل خير، برات آزادي درگذشتگانشان را از آتش جهنم از خداوند طلب مي کنند بلکه آزادي خود از آتش جهنم و آمرزش را نيز از امام دوازدهم، حضرت مهدي(عج) خواستار مي شوند.

.

اسلام بر زيارت اهل قبور در مناسبت هاي زيادي به خصوص در شب و روز جمعه تاکيد کرده است و شاهد هستيم که بيشتر مردم در موقعيت هاي مختلف براي خيرات و خواندن فاتحه به مزار درگذشتگان مي روند اما اين که چرا در ماه شعبان و در مدت ۳ روز چراغ برات موکد است، شايد به دليل اين است که ميلاد امام عصر(عج) فرصتي پيش مي آورد که مردم براي خود و اموات از آن امام همام طلب بخشش و آمرزش کنند.

.

در تشریح معنی رسم چراغ برات نیز گفته اند که در اين جا چراغ به معني «روشنايي» و «نشان دادن راه» است که انسان به چاله هاي دنيا که همان گناهان است سقوط نکند و «برات» هم در واژه يعني براي اموات و درگذشتگان طلب رهايي و آزادي از دوزخ و خلاصي از بار گناهان را با صدقات و خيرات مردم از خداوند آرزو مي کنند.

.

هر چند زيارت اهل قبور پسنديده و سفارش شده است ممکن است هر عمل صالحي دچار آسيب هايي هم بشود. البته مزار درگذشتگان مکاني است که انسان بايد به ياد مرگ و قيامت باشد و عبرت بگيرد و پرداختن به امور مادي با مسائل ديني و مذهبي ما منافات دارد که اين موارد بايد مورد توجه قرار گيرد.

چراغ برات در استان خراسان رضوی با عناوین مختلفی چون برات غریبان، اسرا، مسافران، زنده‌ها و برات مرده‌ها برگزار می شود که از این میان برات مرده‌ها در ‎ شعبان با شور و حال خاصی همراه می‌شود.

.

این سنت باید به عنوان میراث ناملموس و به عنوان سنتی معنوی در نیشابور حفظ شود و ضرورت دارد پرونده‌ای در زمینه ثبت این اثر معنوی تشکیل شود.

گر چه اين آيين و سنت نيک و پسنديده است اما در بعضي از موارد افرادي به علت ناآگاهي اين امر خير و سنت حسنه را تبديل به آسيب مي کنند چراکه قبرستان جاي تفکر و انديشيدن به عاقبت زندگي دنيايي و در نهايت به قيامت و طلب آمرزش براي اموات است که مومنين بايد هوشيار باشند اين آيين ها و سنت هاي پسنديده را با کارهاي نا ثواب خود دچار آسيب نکنند و به گونه اي عمل کنند که با تعاليم اسلامي هم خواني داشته باشد.

«چراغ برات» آیین ماندگار نيشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *