نیشابور مقصدی برای درک فرهنگ ایرانی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نیشابور,گردشگری نیشابور,فرهنگ نیشابور,فیروزه نیشابور,باغ قدمگاه,حلیم نیشابور,ریواس نیشابور,اشکنه نیشابور,

نیشابور مقصدی برای درک فرهنگ ایرانی

نیشابور مقصدی است که برای شناخت ایران و فرهنگ ایرانی باید بدان سفر کرد. هر چند آرامگاه‌های عطار و خیام نیشابوری مسافران بسیاری را که به شعر و عرفان ایرانی علاقه دارند به سوی خود می‌کشاند، اما آثار تاریخی دیگر و طبیعت زیبا و مناطق ییلاقی انگیزه مسافران برای سفر به نیشابور را دوچندان می‌کند. شهرستان نیشابور که اینک حدود نیم میلیون نفر جمعیت دارد با توجه به قدمت و اهمیتی که در طول تاریخ داشته، آثار تاریخی و طبیعی با اهمیت و زیبایی را در خود جای داده است. نیشابور از شهرهایی است که هر مسافری برای شناخت و درک ایران زمین لازم است به آن دیار سفر کند.

.

کجا برویم: باغ قدمگاه یکی از نمونه‌های باغ ایرانی است. عمارت باغ قدمگاه به صورت هشت گوش و با ایوان‌های بلند و طاق‌نماهای دوطبقه ساخته شده و دارای کاشی‌های خشت، هفت رنگ و گچبری زییایی است. این بنا ظاهرا توسط شاه عباس اول ساخته و بعد از زلزله سال ۱۰۸۴ در سال ۱۰۹۱ به امر شاه سلیمان مرمت شده است. چشمه گرماب طاقانکوه در ۴۴ کیلومتری نیشابور قرار دارد. آب آن از دسته آب های کلروره سولفاته کلسیک است. اطراف این چشمه معدنی نیز از رسوبات دوران چهارم زمین شناسی پوشیده شده است.

.

چه بخوریم: فرهنگ نیشابور بر تمامی امور زندگی از جمله خوراک سایه گسترانده؛ می توان ریواس مرغوب نیشابور را در خوراک های مختلفی از آبگوشت ریواس تا شربت ریواس چشید و در مناسبت های خاص مانند محرم می توان حلیم نیشابور را امتحان کرد. اشکنه گوجه و اشکنه کشک هم از دیگر غذاهای محلی نیشابور است که توسط زنان خانه دار نیشابور طبخ می شود و طرفداران زیادی دارد. دلمه واری، غذای محلی دیگری است که در پختن آن از خمیر گندم، گوشت، سبزی سرخ شده و پیاز داغ استفاده می شود و در گویش محلی جوش بره هم به آن می گویند.

.

چه بخریم: فیروزه نیشابور از چنان شهرتی در دنیا برخوردار است که هیچ مسافری در نیشابور از خود نمی پرسد سوغات چه بخرد. اما برجستگی فیروزه نباید مانع دیدن دیگر سوغات و صنایع دستی نیشابور اعم از قالی و حصیر و ساز شود.

.

نیشابور مقصدی برای درک فرهنگ ایرانی

منبع : روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *