نیشابور و مسیر توسعه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نیشابور و مسیر توسعه, مسیر توسعه نیشابور,گردشگری نیشابور,کارآفرینی نیشابور,جذب سرمایه خارجی نیشابور,توسعه منطقه ای نیشابور,نیشابور,

نیشابور و مسیر توسعه

ساختار مدیریتی شهر نیشابور در چند سال اخیر از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد. این موضوع باعث شده است این سوال در نزد نخبگان شهر مطرح باشد که چرا علی‌رغم ظرفیت‌های نیشابور، این ضعف‌ها باید وجود داشته باشد. به جرات می توان گفت در  نیشابور

 • در زمینه علمی ۳۰ درصد کار شده است!
 • در زمینه گردشگری ۳۰ درصد کار شده است!
 • در زمینه جذب سرمایه خارجی ۵ درصد کار شده است!
 • در زمینه کارآفرینی به ندرت در حد ۱۰ درصد کار شده است!
 • در زمینه توسعه منطقه ای ۱۰ درصد!

و سایر کم و کاستی هایی که در نیشابور با این ظرفیت بالقوه وجود دارد. نمادهای بارز مشکلات مدیریتی در سطح شورای شهر و شهرداری و حتی سطوح بالاتر بر هیچ کس پوشیده نیست.

آیا با وجود این شرایط نمایندگان، شورای شهر و شهرداری نباید عملاً تسلطی بر توسعه شهر داشته باشند؟

مدیریت شهر تا چه حد توان کارشناسی و مدیریتی برای درک صحیح و اداره اقتصادی از خود نشان داده است؟

.

در اینجا به اختصار به وظایف شهرداری و برخی علل عدم توفیق شهرستان نیشابور در چند سال اخیر در حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت اشاره می شود.

از ارکان اصلی اداره شهرها، شهرداری‌ها هستند. تأمین مالی شهرداری­ها یکی از مهم­ترین مسائل مدیریت شهری محسوب می­شود. امروزه شهرداری از یک نهاد صرفاً خدماتی به یک ارگان اجتماعی تبدیل شده است و یکی از عناصر مهمی که در موفقیت مدیریت شهری نقش اساسی دارد، برخورداری از منابع درآمدی پایدار است تا به وسیله آن بتواند به نیازها و انتظارات پاسخ دهد لیکن منابع مالی پایدار در اختیار مدیریت شهری وجود ندارد. شهرداری‌ برای برون رفت از مشکلات و درآمدزایی باید بروند سمت تنوع.

.

به منظور دست یافتن به منابع درآمدی پایدار باید ساختار درآمد شهرداری به گونه­ای تنظیم شود که حداکثر تنوع را داشته باشد و به بخش­های مختلف اقتصاد و فعالان اقتصادی که دارای تنوع ­اند، پیوند بخورد. به این ترتیب حداقل ریسک و نوسان در آن وجود خواهد داشت و مدیریت شهری با اطمینان خاطر از تأمین منابع مالی مورد نیاز به برنامه­ریزی برای شهر و فضای شهری خواهد پرداخت. این روش در نهایت، ابتکار عمل را در اختیار مدیریت شهری قرار می­دهد.

.

همچنین اگر منابع درآمدی شهرداری­ها به اقتصاد شهر و بازار پیوند داده شود و به عبارتی دیگر اگر بین بازارهای شهری و توسعه اقتصاد شهری با منابع درآمدی شهرداری­ها تعامل و ارتباط برقرار شود، می­ توان به پایداری در منابع شهرداری­ها دست یافت و از همین طریق می‌توان مشکل کمبود بودجه شهرداری‌ها را برطرف کرد. بنابراین شاخص پایداری منابع درآمدی شهرداری‌ها، عبارت است از میزان اتکا به بازار و اقتصاد شهری.

در ادامه چندین علت پایه‌ای موثر در عدم توسعه و پیشرفت شهر نیشابور را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

 1. عدم سواد اقتصادی مدیران شهرستان، یک نگاه ساده به سخنرانی‌ها و انتخاب‌های مدیران شهرستان نشان می‌دهد که اولویت‌های اصلی آنان مسائل غیراقتصادی است. انتخاب مدیریت‌ دستگاه‌ها و حوزه‌های اقتصادی نیز براساس حساسیت‌های غیراقتصادی صورت گرفته است.
 2. محلی نبودن مدیران شهرستان و در نتیجه وجود نداشتن عِرق به شهر، اغلب مدیران شهرستان غیرمحلی انتخاب می‌شوند که این عشق به کار و فکر به توسعه شهر را از بین می‌برد. مشکل بزرگتر آن است که کم کم هجمونی بی‌تفاوتی شکل می‌گیرد.
 3. عدم هماهنگی بین شورای شهر و شهرداری‌، عزل و نصب‌های دائم در شهرداری که نشان از عدم دغدغه توسعه و نداشتن برنامه کاری است.
 4. فساد اداری،  ناامید شدن مردم از کارآمدی و توانمندی مدیران شهرستان در حل مشکلات، نخبه ستیزی و نخبه گریزی و عدم تربیت مدیران توانمند برای اداره.
 5. سند غیرجامع توسعه شهرستان، سند توسعه نوعی سند بالادستی است که کلیه برنامه های توسعه در دوره تسری این سند باید به آن و مبانی و چارچوب آن وفادار باشند. این سند باید بتواند تعریف دقیقی از توسعه را برای منطقه مورد نظر و در مدت مورد نظر ارائه دهد و بر اساس این تعریف از توسعه کلیه فعالیت های مبتنی بر حرکت به سمت توسعه معنی دار شوند. پذیرش مسئولیتهای منطقه ای و ملی و بین المللی از تقسیم کارها بر چه ادبیات و فلسفه ای استوار است. این کار واجب است و البته باید هر ۱۰ سال یکبار هم بازنگری در آن صورت بگیرد.
 6. سرمایه اجتماعی پایین مردم شهرستان، مگر غیر از این است که هدف توسعه توسعه انسان‌هاست؟ داشتن نمادهای توسعه مانند پارک، سینما، ورزشگاه و تکنولوژی بسیار مهم و الزامی است، ولی همه اینها تنها با وجود انسان‌های توسعه یافته معنی پیدا می‌کند. انسان‌های توسعه یافته انسان‌های شرافتمندی که دروغ نمی‌گویند، خیانت نمی‌کنند، و برای تعهداتی که می‌دهند، وظیفه‌شناسانه ایفای تعهد می‌کنند. سرمایه اجتماعی مگر چیزی جز این است. نمادهای توسعه سرمایه فیزیکی و تکنولوژیکی است ولی چسب بین اجزای توسعه، ملات بین‌ آجرهای توسعه سرمایه اجتماعی است که راستگویی و صداقت و ایفای تعهد در مرکز این مفهوم قرار می‌گیرد و اعتماد اجتماعی را به وجود می‌آورد.
 7. رویه غلط توزیع امکانات و منابع توسط دولت‌ها و ناکارآمدی مدیران شهر برای مطالبه حقوق نیشابور، در شهر نیشابور نسبت به سایر شهرها، علی‌رغم وجود ظرفیت، هنوز که هنوز است دیده می‌شود بخش‌های شهرستان ارتقا پیدا نکرده‌ است. دانشکده علوم پزشکی ارتقا پیدا نکرده است. پروژه‌های ناتمام در شهر زیاد است و …

حجت شکیبا دانشجوی دکتری کارآفرینی

نیشابور و مسیر توسعه

منبع: روزنه

جدید ترین اخبارفرهنگی را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *