نیشابور و اسطوره؛ نخستین بنیانگذار نیشابور، در دوره اساطیری، کیست؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نیشابور و اسطوره,نخستین بنیانگذار نیشابور,تاریخ نیشابور,معرفی نیشابور,انوش پسر شیث,

نیشابور و اسطوره؛ نخستین بنیانگذار نیشابور، در دوره اساطیری، کیست؟

انوش، فرزند شیث و نوه آدم ابوالبشر و سومین پیامبر جهان بشریت است. نخستین بنیانگذار قهندز (=کهندژ) نیشابور را انوش پسر شیث پسر آدم دانسته‌اند. آرامگاه حضرت انوش علیه‌السلام، در نزدیکی شهر قهدریجان، از توابع شهرستان فلاورجان استان اصفهان، واقع شده است.

.

انوش پسر شیث پسر آدم ابوالبشر. تاریخ الحاکم، بنیانگذاری کهندژ نیشابور را به انوش بن شیث آدم، نسبت داده است. «تاریخ مسعودی» درباره وی نوشته است: حضرت شیث بن آدم، هنگامی که ۱۰۵ ساله بود و در حدود سه هزار و ۷۶۹ سال پیش از میلاد، صاحب پسری به نام «انوش» شد که او را «ریان» نیز نامیده‌اند.

 

.

حضرت انوش، نخستین کسی بود که به کمک جبرئیل، درخت خرما را کشت کرد و بعد از پدرش به عنوان وصی و جانشین در امر نبوت و هدایت بشر و به عنوان پیامبر، وارد کشور ایران شد و به هدایت خلق پرداخت. انوش، هنگامی که ۹۰ ساله بود، پسرش «فینان» به دنیا آمد و سپس صاحب نوه‌ای بنام «مهلائیل» یا «حلیث» شد و پس از آن، فرزند مهلائیل به نام «یارد» یا «غنمیشا» به دنیا آمد که پدر «ادریس» پیغمبر است.

.

انوش، بعد از تولد فینان، ۸۱۵ سال دیگر عمر کرد و صاحب فرزندان زیادی شد. وی در ۲۸۶۴ سال پیش از میلاد، در سن ۹۰۵ سالگی (به گفته کتاب بحارالانوار، ج ۱۳، ص۵۹۳) در قلعه فهران -در نزدیکی شهر قهدریجان کنونی-، بدورد حیات گفت. در حال حاضر، منطقه فهران و بنای آرامگاه و زیارتگاه در نزدیکی قهدریجان موجود است و آرامگاه حضرت انوش بن شیث آدم (ع) از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه مورد تایید قرار گرفته.

.

قهدریجان از توابع شهرستان فلاورجان و در ۵ کیلومتری فلاورجان واقع است. این شهرستان در غرب اصفهان قرار دارد. با نظر به اینکه، آرامگاه حضرت انوش (ع) و سومین پیامبر جهان بشریت در قهدریجان فلاورجان، جای گرفته و همچنین آن حضرت، به عنوان بنیانگذار کهن‌‌شهر نیشابور نیز شناخته می‌شود، عاملی معنوی و نمادین، در زمینه گسترش پیوندها، ارتباطات و همکاری‌های فرهنگی این دو دیار تاریخی و فرهنگ‌پرور، به شمار می‌آید.

.

در ترجمه‌ای که محمد بن حسین خلیفه، از تاریخ الحاکم به انجام رسانیده و در بخشی که مربوط به محله‌ها و آبادی‌های نیشابور قدیم است، درباره بنای نخستین قهندز (=کهندژ) نیشابور چنین نگاشته است: «اول کسی که قهندز بنا نهاد، انوش بن شیث آدم بود، علیه‌السلام. اساسِ آن بر سنگی بزرگ سفید مدوّر املس نهاد و از این جهت، در افواه خلق بود که آن را قلعه حجریه، یعنی سنگی، گفتندی …»

نیشابور و اسطوره؛ نخستین بنیانگذار نیشابور، در دوره اساطیری، کیست؟

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *