نيشابور, شهر قلمدان های مرصع و قدمگاه نور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آپارناک, آرامگاه خیام,آرامگاه عطار, مسجد جامع, پایتخت ایران,نيشابور, شهر قلمدان های مرصع و قدمگاه نور,شهر قلمدان های مرصع,

نيشابور, شهر قلمدان های مرصع و قدمگاه نور

نیشابور، در دشت همواری قرار گرفته است که از یک طرف به کوه های بینالود و از سوی دیگر به ارتفاعات طاقانکوه محدود شده و مشهد (توس) در شرق، سبزه‌وار (بیهق) در قسمت غرب، قوچان (خبوشان) و چناران از شمال و از جنوب به تربت حیدریه و کاشمر (ترشیز) متصل‌ است .این نوشتار به معرفی برخی از بناها و جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی نیشابور، می‌پردازد.

کلمه نیشابور از کلمه فارسی قدیم «نیو شاپور» که به معنای «شهر شاه پور» یا کار خوب یا جای خوب شاه بوده، گرفته شده است و به قولی نیشابور را به شاه پور اول یا دوم نسبت می دهند و عنوانی که در اوایل دولت اسلامی نیشابور بر سکه ها دیده می شود ابر شهر است که به معنی «آپارنک» (Aparnak) یا آپارانی است که یکی از سه قبیله موسس پارت ها است و سلسله طاهریان اولین سلسله ایرانی بعد از اسلام است که در ایران پدید آمده است.

.

آثار تاریخی نیشابور فراوان است، بجز خرابه های نیشابور قدیم و آتشکده نیشابور، مسجد جامع (دوره تیموری ۸۹۹ ه.ق)، شیر های باستانی آلب ارسلان (غزنوی)، تپه سلطان میران(دوره اسلامی)، بنای گنبد های آجری مهر آباد ( گنبد بزرگ از دوره سلجوقی؛ گنبد کوچک از دوره ایلخانی)، کاروانسرای شاه عباس (اواخر صفوی)، آب انبار بازار نیشابور (دوره صفویه)، را می توان نام برد.

.

موزه نیشابور که در آن کشفیاتی در تپه های تاریخی آلب ارسلان شادیاخ و آهنگران به علاوه مجموعه آثاری از دوران طاهریان، سامانیان و غزنویان رابه دست می دهد.

.

آرامگاه حکیم «ابولفتح عمربن ابراهیم» مشهور به خیام نیشابور، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و شاعر ایرانی اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری است که در تاریخ جهان به عنوان ریاضیدان و عالم هیات و شاعر و عارف نامی ایران مشهور است.

.

آرامگاه «شیخ فخرالدین عطار نیشابوری» شاعر و عارف نامی ایرانی، این آرمگاه از بنا های دوره «امیر علیشرنوای» است و در قرن نهم هجری ساخته شده است. آرمگاه کمال الملک، مقبره محمد غفاری فرزند میرزا بزرگ کاشانی ملقب به کمال الملک که از سرآمدان نقاشی در ایران است، در ابتدا ی باغ شیخ عطار نیشابوری قرار دارد و زیارتگاه فرهنگ دوستان ایرانی است.

.

از بناهای تاریخی دیگر این شهر کهن، مسجد جامع نیشابور است که یادگار «سلطان حسین بایقرا» آخرین امیر تیموری است و پهلوان «کرخی» فرزند «بایزید» که مقبره وی نیز در این مسجد است.

.

آرمگاه «نظام الملک بکروی» در « کدکن» نیشابور که مقبره وی از آهک و گچ ساخته شد و سقف آن به کاشی فیروزه ای مزین شده است.

.

«امام زاده محروق» از فرزندان امام چهارم [که زیارتگاه او] با گنبد کاشی کاری شده و با ایوان های زیبا در باغ مشجری قرار دارد و امام زاده سید ابراهیم ( ع) درکنار بقعه «امام زاده محروق» دفن شده که یکی از اولاد حضرت موسی بن جعفر (ع) است.

.

بقعه قدمگاه نیشابور، بنای زیبایی است که بنام قدمگاه از قرن یازدهم هجری در نزدیکی نیشابور بر جای مانده است و بصورت هشت گوش با ایوان های بلند و طاق نما های دو طبقه ساخته شده است.

.

آرمگاه «فضل ابن شاذان» ، «چشمه خم ترکان»، «چشمه گرماب»، «طاقونکوه» از دیگر مکان های سیاحتی و زیارتی این شهر است.

.

منبع:

  • «نيشابور؛ شهر قلمدان های مرصع و قدمگاه نور»، خبرگزاری اقتصادی ایران، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۵. به کوشش ققنوس شرق، ابرشهر: دانشنامه نیشابور، تیرماه ۱۳۸۵.

.

نيشابور, شهر قلمدان های مرصع و قدمگاه نور

منبع: ابرشهر

جدید ترین مطالب تاریخ نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *