نوروز، نیشابور و سخن چند تن از اندیشمندان نامدار درباره نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نوروز، نیشابور و سخن چند تن از اندیشمندان نامدار درباره نیشابور,

نوروز، نیشابور و سخن چند تن از اندیشمندان نامدار درباره نیشابور

بنگر ز صبا، دامن گُل، چاک شده

بلبل، ز جمال گُل، طـربناک شده

«خیام نیشابور»

خانه‌تکانی، یکی از آیین‌های زیبا و پسندیده ما ایرانیان است که در آخر هر سال، روی بدان می‌آوریم تا آغاز سال را سرشار از پالودگی و پیراستگی از ناراستی‌ها و نادرستی‌ها و آکنده از پاکی و آراستگی و آمیختگی با راستی‌ها و درستی‌ها به جشن نوروز نشینیم و این شادمانگی و سبُکی را ره‌توشه‌ای سازیم برای پیمودن یک سال آمیخته با خیر و نیکی … آنچه در زیر می‌آید رهاورد یک خانه‌تکانی است …

.

سخنان چند تن از اندیشمندان ایرانی و خارجی درباره نیشابور … یادداشتی که غبار زمان، بر چهره آن، نشسته بود. بازش یافتم و بر این پندار، پایدار شدم که نوروز، بهانه‌ای فرخنده است تا این یادداشت کوتاه را به همشهریان عزیزم، پیشکش نمایم.

– بورخس، داناي آرژانتيني و نویسنده سرشناس آمریکای لاتین: «اگر مي‌خواستم فقط به يك شهر در جهان سفر كنم، شك ندارم كه آن شهر، نيشابور است. فكر مي‌كنم رازهاي همه‌ عالم در همين شهر باشد. نيشابور، از قديم‌الايام تاكنون، بزرگ‌ترين شهر خراسان بزرگ، بوده و هست.»

.

– لقمان بایمت‌اف: «نیشابور، محل تقدّس تاریخ است … هر پديده‌ كوچك تاريخي كه هم‌اكنون در اين ديار مي‌بينيد، نشانه‌اي است از فرهنگ ايران بزرگ، عصاره‌ تاريخ و فرهنگ ايران باستان از زبان، رسوم و سنت‌هاي مردم زحمتكش اين خاك و بوم، تراوش مي‌كند.»

– لارنس لکهارت: «شاید در دنیا نتوان شهری یافت که به اندازه نیشابور، ویران گشته و از نو ساخته شده ‌باشد، و علت آن، این است که نیشابور، چهارراه تاریخ و بارانداز اقوام مختلف و کلید فتح ایران آن روز بود.»

.

– ابن بطوطه: «نيشابور … پس از يکسان شدن با خاک در فتنه‌ی مغول، بعد از صد و بيست سال، سمندروار سر از زير خاک برآورده و چنان آباد گرديده بود که آن را «دمشق کوچک» می‌ناميدند».

– لسترنج: «کمتر شهری در ایران می‌توان یافت که به اندازه نیشابور، عبرت‌انگیز و پرخاطره باشد شهر پرشکوه و نازنینی که روزگار مانند پهلوانان تراژدی، بزرگ‌ترین عزت‌ها و بزرگ‌ترین خواری‌ها را بر او آزموده‌ است.»

.

– فردریک چارلز ریچاردز: «اساساً وجود شهر نیشابور تا به امروز، دلیل زنده‌ای حاکی از روح شکست‌ناپذیر و نیروی زندگی مردم آن است. چه این شهر مکرر در معرض محاصره و تاخت و تاز و زلزله واقع شده است.»

– آندره ژید: «و کوچه‌باغ‌های نیشابور … افسوس که من آنها را نخواهم دید.»

– محمدرضا شفیعی کدکنی: «نیشابور، در نگاه من، فشرده‌ای است از ایران بزرگ، شهری در میان ابرهای اسطوره و نیز در روشنایی تاریخ با صبحدمی که شهره آفاق است.»

.

– محمدعلی اسلامی ندوشن: «اگر قرار باشد که روزی در برابر این هجوم تمدن صنعتی، کانون مقاومتی ایجاد شود، جایی بهتر از نیشابور به دشواری می‌توان یافت.»

– میرجلال‌الدین کزازی: «نيشابور، شهري است كه ناهيد در آن، به دريوزه فيروزه درمي‌آيد؛ شهر ريواس، شهر باور و اسطوره است.»

این بود نمونه‌ای از دیدگاه‌های اندیشمندان، درباره نیشابور و تاریخ و فرهنگ و تمدن آن … و این، یکی از مزیت‌های نیشابور است که درباره آن، بسیار نوشته‌اند. با خود می‌اندیشم که آیا گفته‌ها و نوشته‌های اندیشمندان، تاریخنگاران و نویسندگان بزرگ، نمی‌تواند بستری ارزشمند را برای معرفی شهرمان، نه از زبان خودمان، که از زبان اندیشمندان بزرگ ایران و جهان فراهم آورد.

.

چقدر خوب است که به فکر تولید تابلوها و آثاری هنری‌ای باشیم که نیشابور را از این نگاه، به مردم شهرمان، مسافران و میهمانان نیشابور، معرفی کنیم. از نگاه بنده، برخی از این گفته‌ها چنان ناب است که می‌توان آنها را بر روی سنگ حکاکی کرد و یا بر کاشی نگاشت و بر مبادی ورودی شهر و یا جای‌های مناسب در اماکن پرتردد یا فضاهای گردشگری نصب کرد.

نوروز، نیشابور و سخن چند تن از اندیشمندان نامدار درباره نیشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *