معرفی شرکت فولاد نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

شرکت فولاد نیشابور,نیشابور,فولا خراسان,فولاد,نیشابور,شرکت فولاد خراسان,

معرفی شرکت فولاد نیشابور

تاریخچه شرکت
بر اساس مطالعات امکان سنجی در استان خراسان بزرگ توسط شرکت کوبه استیل ژاپن در سال ۱۳۶۸ ، شرکت مجتمع فولاد خراسان در منطقه ای به مساحت ۱۴۰۰ هکتار واقع در ۱۵ کیلومتری شمالغرب شهرستان نیشابور مکان یابی گردیده و با بهره برداری از کارخانجات : نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن ، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال ، می رود تا با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود شامل فولادسازی شماره ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن ، گندله سازی به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن و کنسانتره ۵/۲ میلیون تنی و برنامه احداث توسعه های فولادسازی و نورد ، قطب سوم فولاد کشور را در استان خراسان رضوی تثبیت نماید.

.
این واحد بزرگ اقتصادی که خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور لقب یافته اشتغالی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بطور مستقیم در خطوط تولید ، پشتیبانی و حمل و نقل و برای بیش از این تعداد بطور غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاده کرده است.

شرح كلي خطوط توليد ( واحدهای موجود )

.
شركت فولاد خراسان از ۱۶ واحد مختلف تشكيل شده است كه ۴ واحد احیاء مستقیم ، ذوب ، ریخته گری و نورد به عنوان واحد هاي اصلي و بقيه واحدها جانبی و پشتيباني محسوب مي گردند.

.
واحد واگن برگردان :
گندله سنگ آهن ورودی به شرکت از طریق ایستگاه راه آهن داخلی مجتمع به واحد واگن برگردان با ظرفیت حدود ۹۰۰ تن در ساعت ( ۱۸ واگن در ساعت ) وارد و پس از تخلیه توسط نوار نقاله به محوطه انباشت و برداشت منتقل می گردد .
واحد انباشت و برداشت :

گندله های ارسالی از واحد واگن برگردان و تامین شده توسط کامیون از طریق حمل و نقل جاده ای توسط دستگاه انباشت ( Stacker) با ظرفیت ۸۰۰ تن در ساعت انباشت و توسط دستگاه برداشت ( Reclaimer) به ظرفیت ۵۵۰ تن در ساعت برداشت شده و توسط نوار نقاله به مخازن مصرف روزانه (Day Bin) حمل می گردد .

.
واحد احیاء مستقیم ( شماره یک و دو ) :
گندله (اکسید آهن ) حمل شده از مخازن روزانه پس از ورود به کوره احیاء مستقیم به روش میدرکس در مجاورت گاز احیاء کننده (Co , H2) و در دمای ۷۶۰ درجه سانتیگراد اکسیژن خود را از دست داده و آهن اسفنجی ( DRI) تولیدی از پایین کوره توسط نوار نقاله به سیلوهای ذخیره اسفنجی ( Product Bin) به ظرفیت ۷۰۰۰ تن منتقل می گردد .
قابل ذکر است گاز طبیعی در قسمت ریفورمر در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد و پس از عبور از ۴۶۸ تیوپ حاوی کاتالیست شکسته شده و گاز احیاء کننده به کوره احیاء منتقل می گردد.

.
واحد بریکت سازی سرد :
نرمه های آهن اسفنجی تولید شده در واحد احیاء مستقیم با استفاده از افزودنیها به قطعات فشرده و قابل حمل تبدیل شده تا امکان شارژ در واحد فولادسازی را داشته باشد .

.
ناحیه فولادسازی
واحد قراضه :
در اين واحد انواع قراضه با توجه به وزن مخصوص (سنگيني و سبكي ) و ميزان ناخالصي درجه بندي شده و براساس درجه اختصاص يافته در محل هاي مخصوص نگهداري مي شود و سپس به وسيله ۳ دستگاه جرثقيل سقفي به باكت حمل قراضه انتقال داده شده و براي انجام عمليات ذوب حمل مي گردد.
واحد حمل مواد اوليه :

اين واحد جهت آماده سازي و انبار مواد افزودني واحد ذوب ايجاد شده و با توجه به مجهز بودن به وسايل مكانيكي و نوار نقاله ، حمل مواد افزودني به كوره ذوب بسيار سريع و دقيق صورت مي گيرد و تمام مراحل به صورت خودكار انجام مي شود .

.
واحد ذوب :
آهن اسفنجی ذخیره شده در سیلوهای ذخیره محصول توسط نوار نقاله و قراضه انتقال يافته به وسيله ماشين حمل قراضه ، با استفاده از جريان الكتريسته ( قدرت ترانس ۱۲۰ مگاوات آمپر ) در كوره قوس الكتريكي ۱۱۰ تني (AC) به مذاب تبديل مي شود . در اين قسمت انواع مواد افزودني به ذوب اضافه شده. تا خواص مورد نظر را پيد ا نمايد ؛ اين واحد توانايي استفاده از آهن قراضه و آهن اسفنجي را به عنوان ماده اوليه دارد و ظرفيت توليد سالانه آن ۶۵۰ هزار تن فولاد مذاب مي باشد كه از ذوب ۷۷۰ هزار تن آهن اسفنجی و آهن قراضه استحصال مي شود. فاكتورهاي حرارتي و مشخصات فني فولاد مذاب توليدي در كوره قوس الكتريكي پس از انتقال به كوره پاتيلي تنظيم شده و سپس پاتيل مذاب به وسيله جرثقيل هاي سقفي به ماشين پاتيل گردان منتقل و آماده ريخته گري مي گردد.

.
واحد ريخته گري مداوم :
فولاد مذاب آماده ريخته گري ، با استفاده از ۶ خط ريخته گري مداوم به شمشهاي فولادي استاندارد با مقطع ۱۳۰×۱۳۰ ،۱۵۰×۱۵۰ و ۱۸۰‍ ×۱۸۰ ميليمتر و در طولهاي مختلف قابل تبديل است . ظرفیت تولید این واحد سالانه ۶۳۰ هزار تن شمش فولادي می باشد .

.
واحد تصفيه دود:
گرد و غبار حاصل از كوره قوس الكتريك و كوره پاتيلي ، جهت غبارزدايي به اين واحد هدايت مي شود و با توجه به نوع تجهيزات نصب شده با جذب گرد و غبار از انتشار آن در داخل سالن و محيط اطراف جلوگيري مي نمايد .

.
ناحیه نورد گرم
واحد نورد :
شمشهاي توليدي در واحد ريخته گري پس از شارژ در كوره پيش گرم و رسيدن به دماي مورد نظر با گذشتن از ۲۰ قفسه غلطك كه به صورت عمودي و افقي و در يك راستا نصب شده به انواع محصولات فولادي تبديل مي گردند .از عمده ويژگيهاي اين واحد استفاده از پيشرفته ترين تكنولوژي روز مي باشد كه سرعت زياد و تغيير مقطع محصول را در كمترين مدت امكان پذير ساخته است . این واحد دارای خط سرد کردن سریع و بستر خنک کننده ، خط صافکاری ، بسته بندی ، شمارش و توزین می باشد .
ظرفيت توليد سالانه اين واحد ۵۵۰ هزار تن انواع مقاطع سبک ساختماني شامل انواع ميلگردساده وآجدار ، نبشی ، ناودانی ، تسمه ، ۴ و ۶ ضلعي مي باشد كه بعد از انجام آزمايشات نمونه اي و كنترل كيفي به صورت استاندارد بسته بندي و به بازار عرضه مي گردد.

.
قابل ذکر است در حال حاضر این واحد با ظرفیت ۶۴۰ هزار تن در سال تولید میناید.
واحدهای جانبی مجتمع
واحدهای تصفيه آب:
بهاي مصرفي واحد های نورد ، فولادسازی و احیاء مستقیم بعد از مصرف در خطوط توليد جهت خنک سازی ، جداسازي روغن و ذرات جامد محلول در آب به اين قسمت وارد شده و بعد از انجام عمليات جداسازي و تصفيه هاي لازم به چرخه توليد بر مي گردد كه كاهش مصرف آب و جلوگيري از آسيب ديدگي تجهيزات را بدنبال دارد .
واحد توليد اكسيژن و هوای فشرده:

واحد اكسيژن با ظرفيت ۴۷۰۰ متر مكعب بر ساعت جهت تامین اکسیژن مورد نیاز واحدهای نورد و ذوب احداث شده که علاوه بر این اکسیژن مورد نیاز جهت برشکاری واحدهای مختلف از این قسمت تامین می شود . افزون بر این ، استحصال ۴۰۰ متر مکعب بر ساعت نیتروژن جهت واحد ذوب و همچنین تولید هوای فشرده وابزار دقیق که جهت مصارف صنعتی و تمیزکاری در قسمتهای مختلف استفاده می شود از کارآیی های این واحد می باشد
پست گاز:
در اين واحد فشار گاز ورودی به سایت از ۶۳ بار به ۱۲ بار كاهش مي يابد و بوسيله شبكه گاز با ظرفيت ۱۲۰ هزار نرمال متر مكعب براي مصرف در واحدهاي احیاء مستقیم ، فولادسازی ، نورد و ساير قسمتهاي توليدي و خدماتي انتقال مي يابد .
پست برق ۴۰۰ كيلو ولت:
در این قسمت ، برق ۴۰۰ کیلو ولت پس از تبدیل به ۳۳ کیلو ولت برای مصارف واحدهای تولیدی توزیع می گردد . ظرفیت این واحد ۲۰۰ مگاوات می باشد .
به منظور افزایش راندمان کوره های قوس الکتریک و حذف هارمونیک های مزاحم و کنترل واصلاح ضریب قدرت وفلیکر، واحد SVC با قدرت ۱۸۰ MVAR در کنار پست برق نصب شده است.

.
واحد تصفيه فاضلاب بهداشتي:

شبكه انتقال فاضلاب كه در كل سايت احداث شده ، جمع آوري و انتقال فاضلاب بهداشتي را به بعهده دارد. سيستم تصفيه فاضلاب به روش بيولوژيكي و به صورت هوازي احداث شده و در این سیستم فاضلاب تصفیه شده بعد از جمع آوری در مخازن ذخیره آب ، جهت آبیاری فضای سبز استفاده می گردد.

.
واحد مخابرات:
سرويس هاي ارتباط مخابراتي مجتمع با استفاده از مركز تلفــن ۲۵۶ شماره اي با ۶۰ كانال ارتباطي مي باشد. خطوط تلكس ، فاكس و ديتا در سراسر مجتمع انجام مي پذيرد و همچنين سيستمهاي داخلي page و شبكه بيسيم در داخل سایت برقرار می باشد .

.
شبکه راه آهن مجتمع :
مواد اولیه مجتمع ( کنسانتره ، گندله ، …) از طریق ایستگاه اختصاصی فولاد واقع در محور تهران – مهشد ( که با مشارکت شرکت مجتمع فولاد خراسان و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ساخته شده ) و ۱۸ کیلومتر خط انشعابی وارد ایستگاه داخلی و واحد واگن برگردان می شود .
کل خطوط راه آهن احداث شده توسط مجتمع بالغ بر ۳۰ کیلومتر می باشد .

.

معرفی شرکت فولاد نیشابور

منبع : روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *