معرفی سامی نیشابوری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سامی نیشابوری,مولاناغیاث الدّین احمد نیشابوری,دامغانی,مشاهیر نیشابور,مفاخر نیشابور,نیشابور,

معرفی سامی نیشابوری

(م اواسط قرن دهم) مولاناغیاث الدّین احمد نیشابوری، متخلص و مشهور به سامی، از مشاهیر علما و شعرای قرن دهم هجری و معاصر صفویان بود. سامی، در ایّام جوانی، از زادگاهش نیشابور، جهت قضاوت راهی شهر مشهدمقدّس شد و چندی درآنجا به قضاوت پرداخت ولی چندی بعد، راهی شهر دامغان شد و به علّت کثرت سکونت درآن شهر، به دامغانی شهرت یافت.

.

او، بعداز چندسال سکونت در دامغان، جهت قضاوت شهر هرات، به آن شهر رفت و درآنجا منزلت یافت. سامی، با سام میرزا، امیرعلیشیر نوائی و مولانا عبدالرحمن جامی معاصر و همسخن بود. او، به شامی، سام و غیاث الدین نیز، شهرت دارد و بعضی شرح حال ویرا با غیاث الدین محمد،متخلص به حریمی، مختلط نوشته اند که خطاست. سام میرزا درباره وی گوید: مردی بسیار شریف است و متقی و پرهیزکار، مدّتی بامر قضای مشهد مقدسه و هرات اشتغال داشت و درآن کار رعایت امانت و دیانت میکرد. در شعر یدی طولی داشت چنانکه بخود لازم کرده که هر شعری که باشد، جواب گوید.

.

علیشیر نوائی گوید: سامی، بسیار تحصیل کرد و متداولات را مکرر گذرانید و در به طب مشغول شد و اکثر کتب معتبر را دید و شعر را نیک می گفت. تاریخ فوت وی معلوم نیست ولی ظاهرا در اواسط قرن دهم هجری، در شهر هرات، درگذشت. او در سرودن شعر نیز توانا بود و شهرتش به سامی در شعر است. نمونه اشعار سامی: ای در دلت ازعاشقان بی موجبی آزارها رنجند از هم دوستان امّا نه این مقدارها *** دیـده را گفتم که در رویش بگستاخی مبین گفت گستاخی نباشد عین مشتاقی است این مآخذ: ۱- فرهنگ سخنوران،جلد۲، ص۴۳۵و۴۸۸و۴۳۳ ۲- ریحانة الادب، جلد۲ ،ص۴۱۷ ۳- تحفه سامی، ص۱۲۶ ۴- تذکره مجالس النفائس، ص۶۲و۲۳۵

.

معرفی سامی نیشابوری

منبع : روزنه

جدیدترین اخبار نیشابور را در سایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *