معرفی رجبعلی مظلومی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 رجبعلی مظلومی, دانشگاه تربیت مدرس, علوم قرآنی, هنر,دکتررجبعلی مظلومی,معرفی دکتررجبعلی مظلومی,

معرفی رجبعلی مظلومی

استاد، دکتر رجبعلی مظلومی (۱۳۰۶ نیشابور – ۱۳۷۷ تهران)، پژوهشگر برجسته معاصر در زمینه هنر، فرهنگ و تربیت اسلامی است. وی در سال ۱۳۶۳، دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس را بنیان گذاشت. بیشتر دوران زندگی رجبعلی مظلومی، در زمینه تحقیق و تالیف و تدریس گذشت. حاصل نیم قرن کوشش علمی و فرهنگی استاد مظلومی، تالیف بیش از پانصد مقاله و صد کتاب در حوزه‌های مختلف قرآن‌شناسي، حديث‌شناسي، حكمت و عرفان، تاريخ و هنر و تربیت اسلامي؛ بنیانگذاری دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس تهران و همچنین تاسیس دو پژوهشکده است. ابعاد گوناگون علمی و معنوی استاد و خدمات ارزنده‌ی وی در دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد دایرةالمعارف و دیگر کانون‌های فرهنگی و تربیتی کشور، از این پژوهشگر باورمند، چهره‌ای تابناک رقم زده است که بی‌گمان، تا سال‌ها مراکز فرهنگی و هنری کشور را سیراب خواهد ساخت.

استاد، رجبعلی مظلومی: «… امّا همیشه، این روح هنری، در همه‌ی بیانات و تفکرات من، ردپا یافت و با ادبیات و فلسفه و روانشناسی درآمیخت و همه، در خدمت مذهب و تربیت آمد … من، امروز، همه‌ی تحقیقات هنری را برای والا ساختن‏ بینش هنری انجام می‏دهم و فعالیت‏های ورزشی را برای بار آوردن عملی تربیت، تحقیق می‏کنم و با ادبیات‏ آنها را نظام می‏دهم، و از عرفان، جوشش کار را می‏طلبم‏ و از دین، راستای معنویت حرکت می‏گیرم و بالاخره با هر آنچه در زبان دارم، وجود من زندگی می‏کند.» (مجله هنر)

– فرزند نیشابور، شاگرد کمال‌الملک:

استاد دکتر رجبعلي مظلومي، فرزند استاد محمدحسين، در رجب سال ۱۳۰۶ شمسي در شهر نيشابور دیده به جهان گشود. در دو سالگی، پدرش را از دست داد. وی دوران تحصيل خود را در نيشابور، مشهد و سپس در تهران طي كرد. در دوره‌ي ابتدايي و متوسطه، اندیشه‌ و نگاه وی متوجه هنر نقاشي شد و كارهايي در زمينه‌ي هنرهاي تصويري انجام داد. او، از اولين سال تحصيل خود، معلم نقاشي داشت و بعدها به شاگردي «استاد مؤيد پردازي» درآمد و از آنجايي كه مويد پردازي، شاگرد «كمال‌الملك» بود، بنابراين مظلومي را نيز مي‌توان شاگرد باواسطه‌ی كمال‌الملك محسوب كرد. استاد در مصاحبه‌ای با مجله‌ی هنر در سال ۱۳۶۷، چنین می‌گوید: «از اولین سال تحصیل، معلم نقاشی داشتم که او لیسانسه بود. بعدها شاگرد استاد مؤیدپردازی شدم که‏ او شاگرد خوب استاد کمال‌الملک بود و من خود در نیشابور، احساس وجود کمال‌الملک و آثار او را می‏کردم‏ تا به هنگام رحلت، تابوت او را بر دوش داشتم.»

 

– کوشش‌گری در راه دانش‌ورزی و دانش‌گستری:

مظلومی، پس از گذراندن دوره متوسطه، به علت فقر مالی، مشغول به کار گردید و در کنار کار، در مقطع كارشناسي دانشگاه تهران، تحصيل دانشگاهی را دنبال نمود. در همین هنگام بود که به تشویق و پیشنهاد دكتر معين، دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكترا را پي گرفت و در رشته‌هاي فلسفه‌ی محض، روان‌شناسي و ادبيات فارسي، دانش‌آموخته گردید. موضوع رساله‌ی دکتری استاد، تصحیح متن «شرح فصوص‌الحکم» -اثر بابا رکن‌الدین شیرازی- بود که توسط «موسسه‌ی مطالعات اسلامی»، چاپ شد و «پروفسور لندلت»، همین کتاب را به عنوان متن درسی در «دانشگاه مک گیل» کشور کانادا، تدریس می‌کرد.

مظلومی، در دوران مدرسی خود، سمت استادی را در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس و دانشگاه هنر عهده‌دار بود و از این رهگذر، شاگردان برجسته‌‌ای را تربیت کرد که امروز، شماری از آن‌ها در دانشکده‌های هنر کشور تدریس می‌نمایند. وی، همچنین، بنیانگذار و موسس «دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس» در سال ۱۳۶۳ می‌باشد و از بدو تاسیس این دانشکده، تا سال ۱۳۷۱، سمت ریاست آن را نیز بر عهده گرفت. دكتر مظلومي، در دوران فعاليت‌هاي دانشگاهي‌اش، دو مركز تحقيقاتي نیز تأسيس كرد.

– نیم قرن پژوهشگری و نویسندگی:

رجبعلی مظلومی، از همان اوان نوجوانی -یعنی از ۹ سالگی که قلم به دست گرفت و در سال ۱۳۱۹، نخستین اثرش منتشر شد- گام در راهی گذاشت که پژوهش و تالیف، همراه همیشگی زندگی او گردید. وی به زبان‌های عربی و فرانسه آشنایی کامل داشت و همین امر، دستیار او در انجام کارهای پُرشمار پژوهشی‌ای بود که در طول دروران زندگی پژوهشی و فرهنگی خود به انجام رسانید. مطالعات متنوع و گسترده‌ي او در زمينه‌هاي قرآن‌شناسي، حديث‌شناسي، حكمت و عرفان، تاريخ و هنر اسلامي و به ويژه امور تربيتي منجر به نگارش بيش از يكصد جلد كتاب و پانصد مقاله در طول نزديك به نيم قرن کوشش و پژوهش گرديد و از سوی شورای علمی کشور، به عنوان «پژوهشگر نمونه» برگزیده شد. برخی از آثار قلمی استاد دکتر رجبعلی مظلومی، عبارتند از: «راه و رسم سخن گفتن»؛ «آموزش فنّ سخن گفتن» (برداشتی از کتاب راه و رسم سخن گفتن)، چاپ ۱۳۶۰ در تهران، ۷۱ صفحه؛ «سخنرانی را توانا شویم»، چاپ ۱۳۶۴ در تهران؛ «مؤمن کیست و ایمان چیست؟» چاپ ۱۳۶۲ تهران، در ۷۱ صفحه؛ «چه کسی، با چه نوع شخصیتی، کدام شغل را انتخاب می‌کند»؛ «ارمغان مور»؛ «جوان و دین»، چاپ ۱۳۶۸؛ «در مسیر نور تا خورشید یا سیر رسالت با جوهره ولایت در بستر تشیّع»، چاپ ۱۳۶۶ تهران، در ۵۳۴؛ «علی (ع) معیار کمال»؛ «گامی در مسیر تربیت اسلامی: از کودکی تا بلوغ»، چاپ ۱۳۶۲؛ «گامی در مسیر تربیت اسلامی: مبانی تربیتی»، چاپ ۱۳۶۴؛ «بیایید به حرف بچه‌هایمان گوش کنیم»، چاپ ۱۳۶۴ تهران، در ۸۵ صفحه؛ «روابط شایسته در ورزش تربیتی»،چاپ ۱۳۶۵؛ «رهبر آزادگان: درباره امام حسین (ع)»؛ چاپ ۱۳۶۲تهران، در ۹۱ صفحه؛ «تربیت از دیدگاه معصومین (علیهم السلام)»، چاپ ۱۳۶۴ تهران، در ۱۵۶ صفحه؛ «روزنه‌ای به باغ بهشت یا هنر در راستای انقلاب اسلامی»، جلد اول در سال ۱۳۶۲ و جلد دوم در سال ۱۳۶۶ در تهران به چاپ رسید؛ «درس‌های رمضان»، موضوع این کتاب تفسیر قرآن است، چاپ ۱۳۶۶تهران، در ۱۳۵ صفحه؛ «با تربیت مکتبی آشنا شویم»، چاپ ۱۳۶۶ تهران، در ۳۹۶ صفحه؛ «شورای اسلامی»، چاپ ۱۳۶۳، درر ۲۸۸ صفحه؛ «کلیدهای تربیتی و تعلیمی برای اولیای تربیتی»، چاپ ۱۳۶۴تهران، در ۲۲۳ صفحه؛ « زنان بافضیلت»؛ «کتابشناسی اسلامی»، «پژوهشی پیرامون آخرین کتاب الهی»، ۱۳۶۱؛ «چرا امام حسن (ع) صلح را پذیرفت؟»، ۱۳۴۷؛ «علوم قرآن»، در پنج جلد؛ «دولت عدل الهی»، (درباره دولت امام زمان عج)، در ۳۰ صفحه، چاپ دوم ۱۳۶۱؛ «بازنگری بر فعالیتهای بدنی»، ۱۳۷۰؛ حاشیه بر هنر، چیست؟»، ۱۳۷۱، در ۱۲۸ صفحه؛ «سینما، اخلاق، تجربه»،۱۳۷۱، در ۱۰۳ صفحه؛ «تربیت معنایی انسان»، ۱۳۷۴، در ۲۲۰ صفحه؛ «سرگذشت قرآن»، ۱۳۶۰، در ۲۸۸ صفحه؛ «سیر تاریخی قرائت»، ۱۳۶۰، در ۱۵۲ صفحه؛ «فهم قرآن»، در دو جلد، ۱۳۶۱، در ۵۶۰ صفحه؛ «تفسیر شیعه»، ۱۳۶۲، در ۲۸۸ صفحه. آخرین اثر استاد رجبعلی مظلومی، کتاب «تربیت معنایی انسان» است.

– اندیشه، شیوه و منش زندگی:

استاد، به تحقیق و مطالعه، علاقه‌ی وافری داشت از این رو، در طی روز، حداکثر ۴ ساعت استراحت کرده و مابقی را به تحقیق و پژوهش و تدریس می‌پرداخت. درباره‌ی نگرش و اندیشه‌ی استاد درباره هنر –که رشته تخصصی وی بود- گفته‌اند: «رجبعلي مظلومي معتقد است كه عاملي كه بتواند آن ماديت را به معنويت بدل كند و با لطافت حتي با اقتصاد خيلي خوب، قسمت عمده‌اي از مسايل زندگاني ما را حل كند فقط هنر است. وي اعتقاد دارد كه هنر فقط در زمينه آزاد و آزاده مي‌تواند ابراز وجود كند چون اصلاً آب هنر از آزادي است. وي بر اين باور است كه كساني كه يكسره، عينیت‌هایي را به وسيله‌ی ابزارهاي هنري طرح مي‌كنند، گرچه زحمت مي‌كشند، اما كارشان را هنر صنعتي مي‌دانيم و نه هنر هنرمندي، او معتقد است كه هنر هنرمند آن است كه تنها براي فرهنگ بهتر و ارتقاي فهم فرهنگي يك جامعه و اصولاً براي مجموعيت لايق يك جامعه و براي قدرت والاتر همين مجموعيت كار كند. ازاين جهت، او هنرمند را هميشه آينده‌بين مي‌داند.»(راسخون) مظلومی، برای تدریس و دانشگاه، ارزش و رسالت معنوی ویژه‌ای قائل بود، چنانکه نگاشته‌اند: «شاگردان استاد، هیچ گاه به یاد ندارند که وی بدون وضو، تدریس را آغاز کرده باشد.»(آینه پژوهش) خانواده و مصاحبان وی نیز از جنبه‌ای دیگر از شخصیت معنوی استاد، سخن گفته‌اند: «ایشان، به لباس و ظواهر زندگی، چندان اهمیت نمی‌داد. برایشان مهم نبود که چه می‌پوشد، در کجا می‌خوابد؛ همان قدر که از سرما و گرما در امان باشد، کافی بود. ساعات فراقت، مخصوصاً شب‌ها، به نماز شب مشغول بود و مدام گریه می‌کرد و پیوسته سجاده‌اش پهن بود و به عبادت می‌پرداخت. در تمامی اعیاد مذهبی، به ویژه قبل از فرا رسیدن سال نو، به مستمندان کمک می‌کرد.»(آینه میراث)

– سرانجام:

استاد دکتر رجبعلی مظلومی، در اسفندماه سال ۱۳۷۴، پس از ایراد یک سخنرانی در موزه هنرهای معاصر، در اثر عارضه سکته مغزی در منزل بستری شد و سرانجام در روز سه‌شنبه، بیست و یکم مهرماه سال ۱۳۷۷ هجری شمسی، در سن هفتاد و یک سالگی، به دیار باقی شتافت و پیکر این پژوهشگر گرانقدر، با بدرقه‌ی جمعی از دانش‌پژوهان، محققان، استادان دانشگاه‌ها و دیگر شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور، در بهشت زهرای تهران، به خاک سپرده شد. ابعاد گوناگون علمی و معنوی استاد -دکتر رجبعلی مظلومی- و خدمات ارزنده‌ی وی در دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد دایرةالمعارف و دیگر کانون‌های فرهنگی و تربیتی کشور، از این پژوهشگر باورمند، چهره‌ای تابناک رقم زده است که بی‌گمان، تا سال‌ها مراکز فرهنگی و هنری کشور را سیراب خواهد ساخت.

معرفی رجبعلی مظلومی

منبع: ابرشهر

جدیدترین مطالب مفاخیر نیشابور را در سایت نیشابوریا دنبال کنید

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *