معرفی خبازی نیشابوری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خبازی نیشابوری,امام محمّدبن علی بن محمّد نیشابوری,مکنّی به ابوعبدالله,نیشابور,اخبار نیشابور,مشاهیرنیشابور,مفاخر نیشابور,

معرفی خبازی نیشابوری

(م ۴۴۹ ق) نام و نسب خبازی: امام محمّدبن علی بن محمّد نیشابوری، مکنّی به ابوعبدالله، مشهور یا متخلّص به خبازی، از علما، دانشمندان و شاعران مشهور قرن پنجم هجری و معاصر سامانیان و غزنویان، بود. سبب شهرت و یا تخلّص وی به خبازی، از آن جهت است که گویند: به شغل پخت وپز نان(نانوائی) مشغول بوده است. واین دور از حقیقت نیست چراکه بسیاری از دانشمندان، علما و شعرای قدیم شغل‏ هایی همچون قصّابی، نجاری، بقالی، نانوائی، کفّاشی، خیّاطی و… داشته ‏اند.

.

تاریخ و محل تولّد خبازی: تاریخ تولّد وی، در جایی ذکرنشده، ولی با توجّه به تاریخ فوتش بسال۴۴۹هجری، می ‏توان احتمال داد، که بین سال های۳۵۰تا۳۷۰هجری در نیشابور، متولّد شده است. مشاغل خبازی: ظاهراً او در بدوجوانی به شغل خبّازی(نانوائی) اشتغال داشته، ولی بعدها با کسب علوم مختلف، بکار پزشکی نیز مشغول بوده است. شعرا و بزرگان معاصر خبازی: او با، عمّارة مروزی(م۳۹۵ق)، عنصری بلخی(م۴۳۱)، عسجدی مروزی(م۴۲۲ق)، فردوسی طوسی(۴۱۱تا۴۱۶ق)، زینبی علوی، فرّخی سیستانی(م ۴۲۹ق)، منوچهری دامغانی(م۴۳۲ق)، غضائری رازی(م۴۲۶ق)، ابوحنیفة اسکافی، رفیع نیشابوری و استغنای نیشابوری معاصر بود.

.

مقام علمی و ادبی خبازی نزد شعراء و نویسندگان : عوفی گوید: خبّازی نیشابوری، بفضل و هنر نان خبّازی پخته و دُرّ فضل او به معیار هنر سفته است. سلاطین معاصر خبازی: او با، امیر ابوالحارث منصوربن نوح(ازسال۳۸۷تا۳۸۹ق) و امیر ابوالفوارس عبدالملک بن نوح(بسال۳۸۹ق) و سلطان محمودغزنوی ملقّب به یمین الدّوله(ازسال۳۸۷تا۴۲۱ق) و سلطان مسعودغزنوی ملقّب به شهاب الدّوله(ازسال۴۲۱تا۴۳۲ق) و مودود بن مسعود ملقّب به شهاب الدّوله(ازسال۴۳۲تا۴۴۱ق) معاصر بود. تاریخ و محل فوت خبازی: او، بسال۴۴۹هجری در نیشابور، درگذشت و در قبرستان حیره نیشابور، دفن است.

.

هدایت به خطا تاریخ فوت خبازی را از جایی نامعلوم، بسال۳۴۲هجری قمری ذکر کرده است که اشتباه می باشد. آثار خبازی: ۱- دیوان شعر، خبازی، بیقین دیوان شعری داشته و بقول آذر، از بین رفته است. نمونه اشعار خبازی: می بینی آن دو زُلـف کــه بادش همی بَرَد گویی که عاشقی است که هیچش قرار نیست یا نی کـــه دست حاجب سالار لشکرست از دور می نمــاید کــامــروز بار نیست مؤخذ: ۱- تذکره شعرای نیشابور، جلداول، تألیف: محمدرحیم اکبری، فیش برداری

.

معرفی خبازی نیشابوری

منبع : روزنه

جدیدترین مطالب مفاخر نیشابور را در سایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *