مسجد مستجاب‌الدعوه رضوی نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مسجد مستجاب‌الدعوه رضوی,نیشابور,مسجد نیشابور,مسجد جامع نیشابور,مسجد رضوی نیشابور,

مسجد مستجاب‌الدعوه رضوی نیشابور

مقدمه:

حضور امام رضا -علیه‌السلام-، در نیشابور، نقطه عطفی در تاریخ تشیّع این سامان و حوزه شرق جغرافیای قلمرو اسلامی به شمار می‌آید. بدیهی است که حضور شخصیتی چون حجّت حق، عالم آل محمد -صلی‌الله علیه و آله- حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) در نیشابور، آن هم در شرایطی که اوضاع سیاسی اجتماعی به گونه‌ای است که آوازه‌ی علویان در اطراف و اکناف جهان اسلام، به ویژه، ایران پیچیده و مردم، اهل بیت عصمت را خوب شناخته و تمیز داده‌اند و شرایط، به گونه‌ای نیست که آنان را با بنی‌عباس اشتباه بگیرند یا همرتبه فرض کنند و باز در محیط و شرایطی که هزاران نفر از علما و دانشجویان و مردم عادی، مشتاق زیارتش بوده و بر قدومش، سیلاب اشک شوق، نثار می‌کنند، چقدر می‌تواند جوّ علمی و معنوی و طبعاً جوّ مذهبی را تحت تأثیر قرار دهد.

خوشبختانه تاریخ نیز گوشه‌هایی از این حضور میمون را به ثبت رسانده است که باید آن را مشتی از خروار دانست. در این زمینه، مطالب مندرج در تلخیص «تاریخ نیشابور» ابوعبدالله حاکم نیشابوری، به قلم خلیفه نیشابوری (قرن نهم هجری)، بسیار قابل توجه است. اینک به نظاره‌ی گوشه‌هایی از وقایع آن ایام و یادگارهای برجای مانده از برهه‌ی کوتاه حضور و اقامت حضرت امام رضا در نیشابور می‌نشینیم؛ یادگارهایی که به نظر می‌رسد بعضاً به طور حساب شده و توسط آن امام همام، در این شهر، تعبیه شده تا تشنگان حقیقت طی قرن‌های متوالی از آثار کوثر ولایت، توشه‌های معنوی و فرهنگی لازم را برگیرند و جان خسته‌ی خود را بدان شست و شو دهند.

مساجد مستجاب الدعوه:

حاکم نیشابوری، سه مسجد از مساجد نیشابور را به عنوان مساجد متبرکه که «محل قبول طاعات و اجابت دعوات» بود معرفی می‌کند؛ یکی، مسجدی که صحابه هنگام فتح نیشابور در نزدیک شاهنبر شهر احتمالا در اصل شاهین‌دژ بوده است بنا نمودند و در آن نمازگزاردند، دیگری، مسجد دروازه‌ی کهندژ که صحابه بیش از نه ماه در آن نماز گزاردند، و دیگری، مسجد محله قز در جوار منزل علی بن موسی‌الرضا (ع)(۱)

لحن عبارت‌های حاکم، گویای این است که وی می‌خواهد علت متبرک و مستجاب‌الدعوه بودن هر یک از مساجد مزبور را نیز بیان کند که در این میان، ظاهراً از دید حاکم و مردم نیشابور، مجاورت مسجد محله قز با منزل امام رضا (ع) علت متبرک و مستجاب‌الدعوه بودن این مسجد بوده و طبعاً این مسجد نیز جلوه‌ای از کرامات امام رضا (ع) را در خود داشته و الهامبخش مکتب اهل بیت عصمت (ع) بوده است. احتمالا در همین مسجد بوده که امام (ع) به نشر احادیث نبوی و ارشاد مردم می‌پرداخته و هزاران نفر سخنان ایشان را ضبط و ثبت می‌کردند.(۲)

پی‌نوشت‌ها‌:

۱. ابوعبدالله محمد بن عبدالله حاکم نیشابوری، «تاریخ نیشابور»، تلخیص محمد بن حسن بن احمد (خلیفه نیشابوری)، به کوشش بهمن کریمی، ص ۱۴۳.

۲. همان، ص ۱۳۶.

منبع: دشتی، محمد، «تاریخ تشیع در نیشابور؛ از آغاز تا پایان قرن چهارم هجری (۲)»، فصلنامه تاریخ در آینه پژوهش، بهار ۱۳۸۴، ش ۵، ص ۱۰۱-۱۳۸، قسمت نهم از بخش «امام رضا و تشیع در نیشابور».

ارسال توسط:

مدینة‌الرضا؛ پایگاه بازشناسی یادمانها و فرهنگ رضوی نیشابور

http://madinatoreza.blogfa.com/post/34

.

مسجد مستجاب‌الدعوه رضوی نیشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *