محمد حسین نظیری نیشابوری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمد حسین نظیری,نظیری,نیشابور,شاعر نیشابور,مشاهیر نیشابور,مفاخر نیشابور,

محمد حسین نظیری نیشابوری

شهرت: نظیری

مشهورترین آثار: دیوان اشعار

محل تولد: احمد آباد گجرات

تاریخ تولد: ۹۵۶ ه .ق

تاریخ وفات: ۱۰۲۱ه.ق

حوزه فعالیت: شاعر
همایش بزرگداشت ‘نظیری نیشابوری‘ شاعر ایرانی در دهلی نو برگزار شد سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در هند هم در این همایش گفت:’ محمد حسین نظیری نیشابوری’ از شاعران صاحب سبک شعر فارسی در قرن یازدهم است که بر جریانات شعر معاصر و بعد از خود تاثیر عمیقی نهاد.

.
‘احمد عالمی ‘ افزود: نظیری نیشابوری در نیمه دوم قرن دهم هجری در نیشابور متولد شد به شاعری روی آورد و بعد به کاشان که از مراکز مهم شعر فارسی وقت بود رفت و در مجالس شعر و شاعری حضور پیدا کرد و سپس عازم هند شد و دربار سلاطین گورکانی هند جهانگیر شاه حضور یافت و مهمترین اشعارش را در هند سرود و در سال ۱۰۲۱ هجری درشهر آگرا درگذشت .
وی گفت: دیوان نیشابوری مشتمل بر انواع شعر است اما در غزل تبحر و تجلی خاصی داشت و ‘علامه نعمانی’ او را از انبیاء شعر فارسی دانسته است .

.
عالمی گفت : این شاعر بزرگ مفاهیم انتزاعی، عواطف و احساسات بشری را به صورت تصویری در غزل عرضه کرده است و اهمیت او همین بس که علامه اقبال لاهوری بشدت تحت تاثیر شعر اوست و در بسیای از غزل های خود به استقبال نظیری رفته است .
گفتنی است در این همایش سفیران تاجیکستان، ترکمنستان و جمعی از استادان و پژوهشگران زبان و ادب فارسی ایران و هند شرکت داشتند.
نظیری نیشابوری در نیشابور متولد و در هند از دنیا رفت و در عنفوان جوانی برای آزمودن توان شاعریش، به کاشان رفت که در آن روزگار با اصفهان و قزوین، سه مرکز تجمع شاعران بود.

.
نظیری در کاشان در مجالس شعر شرکت کرد و در عین جوانی، نخبگان را مغلوب غزلهایش ساخت، مخصوصاً با غزلی که پس از نظیری، جوابگویی به آن از سنن شاعری شد، اما هیچ کس، اینگونه نازک و لطیف و صمیمی همانند نظیری نتوانست بسراید.
نظیری پس از دوره رنسانس شعر، هنر و موسیقی در ایران به هرات و سپس به هند رفت و به دربار عبدالرحیم خان ملقب به خانخانان از امرای جهانگیر تیموری پیوست که ایرانیان عالم، فاضل، شاعر و هنرمند را در دربار خود گردآورده بود.

.
نظیری در دربار خانخانان به ثروتی افسانه ای دست یافت، اما این ثروت را دفینه نکرد بلکه باز، خود دربارگونه ای پدید آورد و ایرانیان با ذوق و قریحه شعر و ادب را در آن گردآورد و به حمایت آنان پرداخت به گونه ای که نظیری را پدر و مادر ایرانیان هند می دانستند و شاید یکی از دلایل شیوع شگفت آور شیوه شاعری نظیری، همین شاعرنوازی های او باشد.
شاعران، همان گونه که جهانگیر و امرای او را می ستودند، نظیری را نیز می ستودند و صله می گرفتند و چون این بار، ممدوح خود شاعر بود، باید به شیوه ای می سرودند که پسند او باشد و بدین ترتیب، شیوه شاعری نظیری پدید آمد.
نظیری نیشابوری دارای شیوه مخصوص خود بود زیرا در قالب های متنوع به عرضه آثار پرداخت و در آن پیروز و سرآمد بوده است و بخشی از سبک هندی را پدید آورد.

.
خبرگزاری جمهوری اسلامی کد خبر: ۸۰۰۰۹۳۹۹ (۲۴۲۸۶۸۴) تاریخ انتشار : ۰۸/۱۲/۱۳۹۰ – ۱۸:۰۴ دیوان نظیری نیشابوری
نویسنده : نظیری – محمدحسین مصحح : طاهری – محمدرضا محل نشر : تهران تاریخ نشر : ۱۳۷۹/۰۸/۰۸ رده دیویی : ۸fa۱.۴ قطع : وزیری جلد : گالینگر تعداد صفحه : ۶۵۲ نوع اثر : تالیف زبان کتاب : فارسی نوبت چاپ : ۱ تیراژ : ۳۰۰۰ شابک : ۹۶۴-۶۷۳۶-۷۲-۶
‘دیوان نظیری نیشابوری ‘که براساس دو نسخه خطی و دو نسخه چاپی به طبع رسیده غزل‌ها, قصاید, ترکیب‌بندها و ترجیع‌بندها, و رباعی‌های شاعر است که با مقدمه‌ای در باب زندگی و شعر نظیری نیشابوری فراهم آمده است .در پاورقی‌های کتاب نسخه بدل‌های یاد شده درج گردیده است .انتهای کتاب شامل شرح و توضیحی در باب پاره‌ای از ابیات متن است . زندگی نامه نظیری نیشابوری محمد حسین از اعیان زادگان نیشابور بود که به تجارت زندگی میکرد . وی از ابتدای جوانی به سرودن شعر آغاز کرد و در اندک زمانی اوازه سخنش در خراسان و سایر شهرهای ایران پیچید و در زمره شاعران بنام قرار گرفت

.
او پس از گذرانیدن دوران جوانی در نیشابور عازم کاشان و اذربایجان شد وسپس راه هندوستان در پیش گرفت ودر دستگاه عبدالرحیم خان خانان و دربار جلال الدین اکبر شاه و پسرش جهانگیر شاه عزت و احترامی تمام دید نظیری با وجود عرفی و شکیبی و فیضی و شاعران قوی دست دیگر که در دربار هند بود همواره احترام خود را محفوظ داشت و بیش از دیگران از عنایات ملوکانه برخوردار بود نظیری در انواع شعر طبع آزمائی کرده ولی هنر خاص وی در سرودن غزل بوده و در غزلسرائی بیشتر به غزلیات خواجه حافظ توجه داشته است . اشعارش به سبک هندی سروده شده است و اغلب ابیاتش دارای مضامین نو معانی بدیع است دیوان نظیری مشتمل بر غزلیات ، قصاید محمد حسین از اعیان زادگان نیشابور بود که به تجارت زندگی میکرد . وی از ابتدای جوانی به سرودن شعر آغاز کرد و در اندک زمانی اوازه سخنش در خراسان و سایر شهرهای ایران پیچید و در زمره شاعران بنام قرار گرفت

.

او پس از گذرانیدن دوران جوانی در نیشابور عازم کاشان و اذربایجان شد وسپس راه هندوستان در پیش گرفت ودر دستگاه عبدالرحیم خان خانان و دربار جلال الدین اکبر شاه و پسرش جهانگیر شاه عزت و احترامی تمام دید

نظیری با وجود عرفی و شکیبی و فیضی و شاعران قوی دست دیگر که در دربار هند بود همواره احترام خود را محفوظ داشت و بیش از دیگران از عنایات ملوکانه برخوردار بود
نظیری در انواع شعر طبع آزمائی کرده ولی هنر خاص وی در سرودن غزل بوده و در غزلسرائی بیشتر به غزلیات خواجه حافظ توجه داشته است . اشعارش به سبک هندی سروده شده است و اغلب ابیاتش دارای مضامین نو معانی بدیع است دیوان نظیری مشتمل بر غزلیات ، قصاید و ترکیب بند و رباعی است نظیری در سال ۹۹۱ – ۱۰۲۱ هجری- در احمد آباد گجرات هند چشم از جهان فرو بست و در مسجدی که در نزدیکی منزل خود ساخته بود به خاک سپرده شد.

.

به موئی بسته صبرم نغمه تار است پنداری دلم از هیچ می رنجد دل یار است پنداری به تحریک نسیمی خاطرم آشفته میگردد به خود رائی سر زلفین دلدار است پنداری نه پندم میدهد سودی نه کارم راست بهبودی دلی دارم که هر امسال او پار است پنداری ننوشم تا قدح بر من دری از غیب نگشاید کلید روزیم در دست خمار است پنداری چنانم بر سرزلف صنم سر رشته محکم شد که رگ های تنم پیوند زنار است پنداری به نوعی طعن مردم را هدف گشتم که دانم ز سنگ کودکان دامان کهسار است پنداری
و ترکیب بند و رباعی است
نظیری در سال ۹۹۱ – ۱۰۲۱ هجری- در احمد آباد گجرات هند چشم از جهان فرو بست و در مسجدی که در نزدیکی منزل خود ساخته بود به خاک سپرده شد.

.

به موئی بسته صبرم نغمه تار است پنداری دلم از هیچ می رنجد دل یار است پنداری به تحریک نسیمی خاطرم آشفته میگردد به خود رائی سر زلفین دلدار است پنداری نه پندم میدهد سودی نه کارم راست بهبودی دلی دارم که هر امسال او پار است پنداری ننوشم تا قدح بر من دری از غیب نگشاید کلید روزیم در دست خمار است پنداری چنانم بر سرزلف صنم سر رشته محکم شد که رگ های تنم پیوند زنار است پنداری به نوعی طعن مردم را هدف گشتم که دانم ز سنگ کودکان دامان کهسار است پنداری

.

محمد حسین نظیری نیشابوری

منبع : روزنه

جدیدترین اخبار نیشابور را در سایت نیشابوریا دنبال کنید.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *