فیروزه و نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فیروزه و نیشابور,فیروزه,فیروزه ی نیشابور,سوغات نیشابور,سنگ فیروزه,معدن فیروزه,معدن فیروزه نیشابور,

فیروزه و نیشابور

فیروزه نیشابور از چنان شهرتی در دنیا برخوردار است که هیچ مسافری در نیشابور از خود نمی‌پرسد سوغات چه بخرد. اما برجستگی فیروزه نباید مانع دیدن دیگر سوغات و صنایع دستی نیشابور اعم از قالی و حصیر و ساز شود.

کارگاه فیروزه تراشی

 در زمان ‹‹ابوسعید ابو‌الخیر›› و ‹‹قشیری›› اهمیت اقتصادی نیشابور و تحفه‌هایی که از این شهر می‌بردند چنان بود که پیاپی، قافله‌ای با انواع مال‌التجاره وارد شهر می‌شد و با انواع صنایع مردم این شهر از جمله بافته‌های پنبه‌ای و ابریشمین و دیگر چیزها خارج می‌شد. هم‌اکنون با وجود معادن فیروزه در این شهر، که از بهترین فیروزه‌های جهان است، این سنگ گرانبها در شمار سوغاتی است که از نیشابور به سراسر جهان می‌رود.
firouze2
سنگ فیروزه سوغات اصلی شهرستان نیشابور است تراشکاری شده و به فروش می‌رسد. این سنگ شهرت جهانی دارد و بیشتر به عنوان زینت‌بخش در انگشتر، گردنبند و ظروف نقره استفاده و خریداری می‌شود.
معادن فیروزه نیشابور در شش دره از کوه‌هاى موسوم به بار معدن در ۵۰ کیلومترى شمال غربى نیشابور در بلوک ریوند واقع است و تاکنون به منظور به دست آوردن فیروزه، بیش از صد غار در این دره‏ها ایجاد شده است. شهرت فیروزه نیشابور از روزگاران قدیم بر سر زبان‌ها بوده و گویندگان و نویسندگان در وصف آن سخن‌ها گفته‏اند.
معدن فیروزه
معدن فیروزه- ۱۹۰۹ میلادی
ریواس نیز دیگر سوغات آن است که گیاهی خودرو بوده و در فصل بهار بر دامنه کوهستان‌ها می‌روید. از آن می توان مربا، شربت، خورش و شیرینی تهیه کرد.
نیشابور همچنین محصولات باغی مرغوبی از آن خود دارد که شامل انار، انجیر، انگور، گیلاس، هلو، گلابی و سیب می‌شود.
دیگر سوغات این شهر صنایع دستی شامل قالی و قالیچه نیشابور و سفال می‌شود. از جمله هنرهای دستی این شهرستان، ساخت برخی ابزار موسیقی است که عبارت‌اند از قشمه که دو فلوت به هم چسبیده است، سرنا، دهل، دوتار، سه تار ، تار و دایره زنگی که توسط خراط‌ها ساخته می‌شوند.
سفال نیشابور
سفال نیشابور- موزه رضا عباسی
برخی مهارت‌های موجود را که در نیشابور می‌توان دید عبارت‌اند از رنگرزی، نمدمالی، کلاه‌مالی، پلاس‌بافی، حصیربافی، مسگری و فیروزه‌تراشی که برخی از آنها به دلیل ورود ابزار و فناوری‌های جدید ساخت به کلی متحول شده‌اند.
از رهاورد سفر به نیشابور می‌توان از آثار شاعران بلندآوازه ایران یعنی منطق‌الطیر یا تذکره‌الاولیای عطار و رباعیات خیام نیز نام برد

فیروزه و نیشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *