شهرستان نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 نیشابور,معرفی نیشابور,شهرستان نیشابور

شهرستان نیشابور

شهرستان نیشابور یکی از شهرستانهای استان خراسان رضوی است. شهر نیشابور مرکز این شهرستان است. شهرستان نیشابور پس از شهرستان مشهد با جمعیتی نیم میلیون نفری به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان رضوی شناخته می‌شود. در سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت کل شهرستان نیشابور ۴۴۸,۱۷۰ نفر بوده که ۲۷۶,۰۸۹ نفر از آنها در شهر نیشابور ساکن بوده است.

.

نام های قدیمی نیشابور:

رئونت ، ابرشهر ، نیشاپور ، نیسایه ، شهر فیروزه ، نشابور ، نیسابور ، ایرانشهر

.

سرود ویژه نیشابور:

سرود ویژهٔ نیشابور در ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ برای بار نخست خوانده شد. یک مقدمه و سه بخش دارد؛ درآمد آن، صدای زنگ‌های بیم‌آور است که اشاره به ویرانی‌ها و جنگ‌ها در تاریخ نیشابور دارد. صدای سازهای کوبه‌ای و شیونِ زنان نمایان‌گر مصیبت‌های برخاسته از آن نبردها و زلزله‌هاست. مقام بخش نخست سرود، مینور است که اشاراتی به همایون نیز شده و بخش دوم در شور، بخش سوم در مقام ماژور نوشته شده‌است. ساخت سرود از «خدابخش صفادل» و با آهنگ‌سازی «احمد بیان» است.

ای پایتخت اول ایرانی من                                        ای آسمانت فرصت بارانی من
ای پیشتاز علم و دانشگاه و فرهنگ                   در دفتر ایران من شعری خوش‌آهنگ
فیروزه‌ات نقشِ نگین مهربانی                                  اندیشه‌های مردمانت آسمانی
روییده در هر گوشه‌ات گل‌های احساس                    خرداد بینالودِ تو سرشار ریواس
شرمنده از کردارِ خود تاتار و چنگیز                          پاینده باشی ای ابرشهر هنرخیز
در کوچه‌باغت مانده رد پایی از ماه                       گل‌کرده در چشمان تو نام قدمگاه
از آسمانت آمد و آرام رد شد                          خورشید در چشم قلمدان‌ها رصد شد
خوابیده در دامان تو مردانی آرام                   چون فضل و عطار و کمال الملک و خیام
بارانی از امید صبح روشن تو                                   سرشار گل اردیبهشت دامن تو
ای باغ‌هایت تا همیشه غرق انگور                       ای شهر ایثار و شهادت ای نشابور
ای باغ‌هایت تا همیشه غرق انگور                       ای شهر سرشار از کبوتر ای نشابور

.

جغرافیای نیشابور:

این شهرستان در حد فاصل مدار ۳۵ درجه و چهل دقیقه تا ۳۶ درجه و۵۰ دقیقه و طول جغرافیایی ۵۸ درجه و۱۵ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه قرار گرفته و از شهرستان‌های شمالی استان خراسان رضوی می‌باشد. شهرستان نیشابور، از شمال با شهرستان قوچان از شرق با چناران و مشهد از جنوب با تربت حیدریه و کاشمر از غرب با سبزوار و از شمال غرب با فاروج از استان خراسان شمالی مرتبط است و در مسیر جاده ابریشم و مسیر ترانزیتی تهران-مشهد-افغانستان واقع می‌باشد. سالانه میلیون‌ها زائر حرم علی بن موسی‌الرضا از آن عبور می‌کنند و همچنین از طریق دو جاده فرعی به قوچان و کاشمر نیز متصل است. در نتیجه این شهرستان، از موقعیت ژئوپلیتیک بسیار خوبی برخوردار می‌باشد.

.

آب و هوای نیشابور:

هوای بخشهای بار و سرولایت، قدمگاه، فدیشه و حومه معتدل و هوای قراء و قصباتی که در کوه و دره‌های بینالود واقع شده‌اند سرد است، لیکن دهستان عشق آباد و طاغنکوه که در جنوب این شهرستان قرار دارند شوره زار و گرمسیر است به خصوص در فصل بهار و پائیز بادهای شدیدی در این محل می‌وزد، در بعض سالها بر اثر شدت وزش باد قسمتی از زراعت اهالی زیر شن مستور می‌شود. آب و هوای نیشابور درشمال و جنوب متفاوت است.

چگونگی آب و هوای نیشابور:

چگونگی آب و هوای نیشابور توسط دو عامل تعیین می‌شود: با توجه به توده‌های مهم هوا (جریان‌های هوایی سیبری، مدیترانه‌ای، شمالی و غربی اقیانوس اطلس، موسمی اقیانوس هند و صحرایی عربستان) که به طور کلی شمال شرق کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. ارتفاع و جهت رشته کوه‌های بینالود و کوه سرخ که دشت نیشابور را احاطه کرده‌اند. تابستان‌های خشک و گرم ، زمستانی سرد و کوتاه از خصوصیات آب و هوایی منطقه نیشابور می‌باشد.

با توجه به اختلاف زیاد ارتفاع (حدود ۲۳۰۰ متر) بین دشت نیشابور و کوه‌های منطقه، شرایط خاص آب و هوایی در این شهرستان حاکم بوده‌است. در شمال که کوهستانی است هوا نسبتاً سرد است. در فصول بهار و پاییز وزش بادهای شدید موسمی و محلی، اراضی مزروعی و محصولات کشاورزی دستخوش آسیب و آفت می‌گردد و همچنین تفاوت آب و هوای نیشابور به‌خاطر وسعت بسیار چشمگیرش می‌باشد. مثلاً سر ولایت از نواحی کوهستانی حدود قوچان هوایی به مراتب سردتر از بلوک عشق آباد، منطقهٔ کویری دارد.

در شمال که کوهستانی است هوا نسبتاً سرد است. درفصول بهار و پاییز وزش بادهای شدید موسمی و محلی، اراضی مزروعی و محصولات کشاورزی دستخوش آسیب و آفت می‌گردد و همچنین تفاوت آب و هوای نیشابور به‌خاطر وسعت بسیار چشمگیرش می‌باشد. مثلاً سرولایت از نواحی کوهستانی حدود قوچان هوایی به مراتب سردتر از بلوک عشق آباد، منطقهٔ کویری دارد. به طور کلی چگونگی آب وهوای نیشابور توسط دو عامل مهم زیر تعیین می‌گردد: با توجه به توده‌های مهم هوا (جریان‌های هوایی سیبری، مدیترانه‌ای، شمالی و غربی اقیانوس اطلس، موسمی اقیانوس هند و صحرایی عربستان) که به طور کلی شمال شرق کشور را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند) ارتفاع وجهت رشته کوه‌های بینالود و کوه سرخ که دشت نیشابور را احاطه کرده‌اند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 دیدگاه در “شهرستان نیشابور

  1. تشکر از زحمات شما که تاریخ و فرهنگ و گردشگری نیشابور را اطلاع رسانی می کنید.
    همانطور که نوشته اید یکی از نام های قدیمی نیشابور، رئونت است. این هم آدرس یک مقاله در باره رئونت. پیشنهاد می کنم در سایتتان قرار بدهید.
    https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%A6%D9%88%D9%86%D8%AA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *