شرحی بر ولایت نامه حاجی بکتاش ولی نیشابوری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

شرحی بر ولایت نامه حاجی بکتاش ولی نیشابوری

ولایت نامه کتاب مقدس علویان بکتاشی است که شرح مقامات و مراتب باطنی حضرت حاج بکتاش ولی را به روایتی عرفانی و ساده بیان داشته است. این کتاب نخستین بار است که به زبان فارسی و کردی ترجمه، چاپ و منتشر می شود.
اینها عبارت مقدمه این کتاب است.
حرکتی که برای انتشار آثار علویان بکتاشی آغاز شده است از دو سوی مورد حمایت است. نخست دولت ترکیه و سازمان دیانت که قصد دارد وحدتی میان گروه های مختلف اجتماعی فراهم کند و از این جهت خود بهترین چاپ ها را از آثار علویان داشته و اجازه برگزاری مراسمات را به آنان می دهد.

دو دیگر جریان علویان که در تلاش هستند تا وحدتی میان علویان ترکیه و عراق و ایران فراهم کرده و از این رو به ترجمه این آثار و تلاش برای ارائه تعبیری رساتر از اندیشه های علوی ارائه دهند.
کتاب حاضر یکی از آثار بسیار شاخص علویان است که خود را مرید حاج بکتاش ولی می دانند. کسی که محل تولدش ایران و در نیشابور و مرگش در حد فاصل شهر آنکارا و قیصریه در روستایی است که علویان برای زیارت به آنجا می روند.

.
همین طور که اشاره شد این کتاب یک زندگی نامه مختصر و عارفانه از حاجی بکتاش است. در پایان آن چندین اثر منسوب به وی مانند کتاب الفوائد، مقالات، شرح بسم الله، شطحیه و مقالات غیبیه و کلمات عینیه درج شده است.
پروفسور علی باراداک اوغلو رئیس سازمان دیانت ترکیه مقدمه ای بر متن ترکی این کتاب نوشته که در این ترجمه فارسی نیز ترجمه شده است. در این مقدمه راجع به کتاب فعلی نوشته است: موضوع اصلی این آثار، عشق الهی، دوستی محمد و اهل بیت او، حضرت علی و سلاله اش می باشد.

.
در مقدمه دیگری که عثمان اگری رئیس پروژه نشر آثار علویان نوشته آمده است: کنگره انتشارات دینی که از سوی ریاست اموردیانت در سال ۲۰۰۳ در آنکارا به منظور ایجاد شناخت بیشتر میان طبقات مختلف اجتماعی برگزار شد هم جوشی و حفظ وحدت ملی، توسعه فرهنگی در کره خاکی امروز و هم زیستی با فرهنگ ها پر کردن خلاء های علمی، موضوعی و اطلاعاتی به روش های علمی را امری ضروری دانسته است.
کتاب در ۲۰۶ صفحه با ترجمه اسرا دوغان، و با همکاری مریم سلطانی در اربیل کردستان عراق در سال ۲۰۱۱ چاپ شده است.

 

شرحی بر ولایت نامه حاجی بکتاش ولی نیشابوری

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *