زندگی و کارنامه استاد فریدون جنیدی، شاهنامه‌پژوه و ادیب

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زندگی و کارنامه استاد فریدون جنیدی، شاهنامه‌پژوه و ادیب,زندگی و کارنامه استاد فریدون جنیدی,استاد فریدون جنیدی,فریدون جنیدی,کارنامه استاد فریدون جنیدی,مشاهیر نیشابور,مفاخرنیشابور,

زندگی و کارنامه استاد فریدون جنیدی، شاهنامه‌پژوه و ادیب

فریدون جنیدی، فرزند بکتاش ایرانی، در ریوند نیشابور متولد شد. پدرش در مسکو هنرهای دراماتیک خوانده بود و نمایشنامه نویسی می­کرد. فریدون جنیدی دوران کودکی را در نیشابور و مشهد گذراند، سپس در هشت سالگی همراه خانواده به تهران آمد. سالها نزد حسن سجادی – از شاگردان ادیب نیشابوری – به آموزش فرهنگ ایران پرداخت.

جنیدی از ۱۳۵۴ هـ .ش مطالعه بر روی «شاهنامه» را آغاز کرد.

در ۱۳۵۸ هـ .ش «بنیاد نیشابور» را بنیان نهاد و اکنون مدیر آن بنیاد و «نشر بلخ» است همچنین او سال‌ها استاد دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و کرمان بوده‌ است و به آموزش زبان‌های باستان و «شاهنامه» ‌پرداخته و اکنون نیز به آموزش زبان‌های پهلوی و اوستایی و برگزاری انجمن‌های شاهنامه‌خوانی در «بنیاد نیشابور» مشغول است. وی همچنین بیش از سی سال از عمر خود را برای ویرایش «شاهنامه» فردوسی صرف کرده ‌است تا ابیات الحاقی به «شاهنامه» را از آن‌ جدا کند.

.

از این استاد برجسته آثار متعددی تاکنون منتشر شده است که از آن جمله می­توان به تألیفاتی چون «نامه پهلوانی خودآموز خط و زبان پهلوی ساسانی و اشکانی»، «زندگی و مهاجرت آریاییان بر پایه گفتارهای ایرانی»، «فرهنگ هزوارش‌های دبیره پهلوی»، «داستان‌های رستم پهلوان» (۱۱ جلد)، «زروان، سنجش زمان در ایران باستان»، «­حقوق جهان در ایران باستان­»، «­نقش جانوران در سخن سعدی»، «­زمینه شناخت موسیقی ایران­»، «کارنامه ابن سینا»، «نامه فرهنگ ایران»، «فضل بن شاذان نیشابوری و نبرد اندیشه­ها در ایران پس از اسلام»، ویرایش شاهنامه فردوسی (۶ جلد) اشاره کرد.

.

آثاری نیز با همکاری وی منتشر شده است که از آن جمله می­توان از «فرهنگ واژه‌های اوستا» با همکاری احسان بهرامی، «کاپیتولاسیون ایران سال ۱۲۹۰ هـ .ش» تألیف‌ دکتر محمد مصدق، با مقدمه و حواشی و تعلیقات فریدون جنیدی، «فرهنگ بیذوِی» برادران مزرعتی، با پیشگفتار و یاوری فریدون جنیدی، «واژنامهرومانو» شیرعلی تهرانی زاده قوچانی، با پیشگفتار و یاوری فریدون جنیدی، «­واژنامهراجی­(گویش دلیجان)» تألیف حسین صفری، با پیشگفتار و همکاری فریدون جنیدی نام برد.

زندگی و کارنامه استاد فریدون جنیدی، شاهنامه‌پژوه و ادیب

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *