دژقلعه باستان: روستای زیبای دزق سرولایت نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دژقلعه باستان: روستای زیبای دزق سرولایت نیشابور,روستای زیبای دزق,روستای دزق,  بقعه امامزاده عبدالله,نیشابور,گردشگری نیشابور,   دژقلعه باستان,   بقعه امامزاده عبدالله در همسایگی روستای دزق بخش سرولایت نیشابور,

دژقلعه باستان: روستای زیبای دزق سرولایت نیشابور

روستاي دزق در ۱۱۰ كيلومتري شمال غربي شهر نيشابور از توابع بخش سرولايت و دهستان سرولايت نيشابور مي باشد. روستاي دزق اگر چه در دره يام واقع شده ولي هم چنان در محدوده شهرستان نيشابور باقي ماند. در تغيير تقسيمات سياسي سال ۱۳۶۶ كه تمامي روستا هاي دره يام از بخش سرولايت نيشابور جدا گشته و به شهرستان سبزوار ملحق شدند و سبب ارتقاء منطقه سلطان آباد سبزوار به بخش خوشاب گرديدند مردم دزق به دليل وابستگي هاي زياد فرهنگي كه به نيشابور داشتند حاضر به جدايي از نيشابور نشدند و با پافشاری زياد عليرغم تصويب هيئت دولت براي جدايي، در محدوده شهرستان نيشابور ماندند و نظر و ميل خود را به اداره كل تقسيمات كشوري وزارت كشور وقت قبولاندند.

دزق در عرض جغرافياي ۳۶ درجه و ۴۴ دقيقه شمالي (فاصله از خط استوا) و در طول جغرافياي ۵۸ درجه و ۲۲ دقيقه شرقي (فاصله از خط نصف النهار مبدأ) و در ارتفاع ۱۵۸۰ متري از سطح درياي آزاد واقع شده است.

دزق زيبا در ميانه كوهستان بينالود در سال ۱۳۸۵ و بر اساس سرشماري رسمي داراي ۱۵۴ خانوار و ۴۶۷ نفر جمعيت بوده كه شامل ۲۴۰ نفر زن و ۲۲۷ نفر مرد بوده است.

اين روستا كه در دل كوه ها محاصره شده است، در قديم منطقه اي امن به حساب مي آمده است و آثار تاريخي و باستاني اطراف آن مثل آتشكده ها و … نشانگر تاريخي بودن آن منطقه است.

.

دزق در زمان دوری به دژ قلعه معروف بود. به دلیل آنکه در بالای تپه بنا شده بود و دیوارهای بیرونی خانه ها از سنگ و غیر قابل نفوذ راهزنان بوده و دارای دو در ورودی به قلعه و غار های متعدد که هر کدام حدودا ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر طول دارند که ختم آن به به چشمه ی آبی است که هم اکنون وجود دارد به نام باغ پشیش.

.
اهالی روستا برای درامان ماندن از دست دزدان از این غارها برای آوردن اب استفاده می کردند.
دزق دارای آب و هوای ۴ فصل و خوشی آب و هواست و چشمه های آب و باغات بر زیبایی آن می افزاید ، در ابتدای ورودی قلعه امام زاده عبدالله (ع) مدفون هستند که همین باعث شده بعضی از روستا های هم جوار امواتشان را در آنجا دفن کنند.
در این قبرستان ،قبر هایی به چشم می خورد که تاریخ زیادی دارند ،و مزار شهدای دزق هم در این قبرستان وجود دارد.
در مناطق دیگر از روستا هم مقبره های ویران شده ای به چشم می خورد که نشان از قدیمی بودن روستا است.
دزق از نظر جغرافیایی در بن بست قرار دارد .در سال های اخیر مشخص شد که اجداد امام خمینی ساکن روستای دزق بوده به دلایلی به عراق سفر می کنند (که در ارسال های بعدی بیشتر توضیح داده خواهد شد.)

.
در واقع دزق در سرولایت نیشابور بین چندین روستای اطراف سرسبز و باغات میوه از میوه های گوناگون برخوردار است .
۶۵% مردم روستا سادات و ۳۵% عام هستند؛به مهمان نوازی و خوش برخوردی معروف و زبانزد خاص و عام اندچراکه وقتی پای صحبت مسن های روستا های اطراف مینشینی از دزق و مردم آن تعریف و تمجید زیاد می کنند چراکه سوار قرآنی داشته و در ایام محرم و صفر به روستا های اطراف می رفتند و در مدح امام حسین(ع) و یارانش مداحی می کردند که باعث زبانزد همگان شده بود.
در حال حاضر روستا کمترین جمعیت را داراست چرا که متولدین سال های ۱۳۳۵ به بعد شهر نشینی را ترجیج داده اند و ساکن شهر ها مخصوصا تهران شدند.

.
خوشبختانه از روستا در ایام تعطیلات و تابستان استفاده می کنند که این مسئله باعث شده تا خانه های قدیمی جای خود را با ساختمان های شیک عوض کند.
روستا به چند منطقه نامگذاری شده است:
قلعه ی بالا ،استخر خشک،سرکتل،میان ده،پیِ کتل،باغ پشیش ، عمارت ،سر کوچ وخیر مرغ.

دژقلعه باستان: روستای زیبای دزق سرولایت نیشابور

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *