بی‌ بی شطیطه، بانویی از تبار خوبی‌ ها

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بی‌ بی شطیطه، بانویی از تبار خوبی‌ ها,بی‌ بی شطیطه,شطیطه,مفاخرنیشابور,مشاهیر نیشابور,آرامگاه بی بی شطیطه,شطیطه بانویی رستگار

بی‌ بی شطیطه، بانویی از تبار خوبی‌ ها

داستان جاودانگی این بانوی رستگار را چنین حکایت کرده‌اند: شيعيان نيشابور، محمد بن علي نيشابوري را كه عازم مدينه منوره بود، سی‌هزار دينار و پنجاه هزار درهم و سی هزار پاره جامه، دادند كه به نزد امام زمانشان، حضرت موسي الكاظم (علیه‌السلام) تقديم كند و شطيطه كه زن مومنه‌اي بود يك درهم صحيح و پاره‌اي از خام كه خود رشته بود و چهار درهم ارزش داشت، آورد و گفت «انّ الله لا يستحيي من الحق» (از دادن حق امام، اگر كم هم باشد، نبايد حيا كرد). علماء شهر، جزوه‌اي مشتمل بر هفتاد صفحه، كه هفتاد سوال علمي بر صدر هر صفحه نوشته بودند تا در ذيل آن پاسخ نوشته شود، به حامل دادند و به او گفتند: امام برحق، آن است كه اين سوالات بسته و لاك و مهر شده را بدون اينكه باز شود پاسخ نويسند.

آرامگاه بی بی شطیطه -نیشابور

.

محمد نيشابوري با وسائل نقليه آن زمان، كه كجاوه يا شتر بوده، راه نیشابور تا مدینه را پیمود و پس از ماه‌ها با محموله‌ها وارد مدينة‌النبی شد. محمد با خود زمزمه مي‌كرد «ربّ اهدني الي سواء الصراط». ناگاه پسري را پيش روي خود ديد كه مي‌گويد «اجابت كن كسي را كه مي‌خواهي»، و او را به خانه حضرت موسي ابن جعفر (علیه‌السلام) هدایت کرد. محمد نيشابوري، با عرض سلام وارد شد. حضرت ضمن پاسخ سلام و اكرام، فرمود: اي محمد بن علي نيشابوري! جواب سوالات هفتاد جزوه‌اي كه نزد توست، نوشته‌ايم، پس بياور «امانت شطيطه» را كه وزن آن يك درهم و دو دانق است و بياور پاره خام او را كه در پشتواره دو برادري است كه اهل بلخ‌اند. محمد نيشابوري می‌گوید «از شنيدن فرمايشات امام، عقل از سرم پريد و امر حضرت را فوراً اطاعت كردم.»

.

شطیطه بانویی رستگار

پس حضرت امانات شطيطه را قبول کردند و فرمودند: «انّ الله يستحيي من الحق»، و امر فرمودند: «به شطيطه سلام مرا برسان و به او اين امانات و هميان را كه در آن، چهل درهم است بده و بگو براي تو شقه‌اي از کفن خودم را كه پنبه‌اش از قريه صيداء متعلق به بي بي فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) است و خواهرم حليمه -دختر حضرت صادق (علیه‌السلام)- آن‌ را رشته است فرستادیم. به شطيطه بگو كه تو نوزده روز پس از وصول شقه و دراهم، زنده خواهی بود. پس شانزده درهم آن‌ را خرج خودت كن و بیست و چهار درهم آن ‌را صدقه خودت و آنچه لازم شود و من نماز تو را خواهم خواند بر جنازه‌ تو. آنگاه به محمد نيشابوري فرمود: در آن هنگام كه مرا به نماز ديدي كتمان كن كه بهتر نگاه مي‌دارد ترا. محمد نيشابوري در بازگشت نيشابور، امانات شطيطه را به او رسانيد و در فاصله نوزده روز، رخ داد آنچه حضرت فرموده بودند.

.

شطیطه بانوی رستگار نیشابور

گفته‌اند که آن حضرت، بر جنازه شطیطه حاضر شده و نماز خواندند. سپس بیان نمودند: همانا من و هر کس از اهل بیت که همچون من، امام و ولی این امت باشد، در هر سرزمینی که باشید بر جنازه‌های شما حاضر می‌شویم. سپس درباره خودتان تقوای الهی را مراعات کنید و کارهایتان را نیکو برای خدا انجام دهید. چنین است که شطیطه – این بانوی رستگار- پس از زندگانی پربار آمیخته با باورمندی ناب و ارادت راستین به خاندان عصمت و طهارت، با مرگی شیرین، به فرجامی نیک و ماندگار، رخت از دنیای خاکی برکشید و پیکر او را در غرب نیشابور، به خاک سپردند. آرامگاه بانو شطیطه، زیارتگاه شیعیان است. روايت زندگي بانو شطیطه، در کتاب‌هایی چون «بحارالانوار» علامه مجلسي و «مناقب» ابن شهرآشوب آمده است.

.

از تاريخ اولين بنا يا آرامگاه ساخته شده بر مزار بانو شطیطه، اطلاع دقيقي در دست نيست. احتمال مي‌رود پس از تجديد حيات شهر، بعد از زلزله‌ ويرانگر سال ۸۰۸ هـ.ق، بناي يادبود ديگري بر مزار بانو، احداث گرديده و آن بنا نيز در طي سال‌هاي بعد، مسلماً بارها تعمير و بازسازي شده است. یکی از آخرين این بناها، بنايي چهار گوش، مسقف (خانه) و كوچك از خشت و گل بوده كه در گوشه‌ يك قبرستان قديمي واقع شده و قدمتي حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال داشته است. در قسمت مركزي آن بنا، يك سنگ لوح كوچك، كه احتمالا نام بانو بر آن حك بوده و احتمالاً بر بالاي آن يك ديوار عمودي سفيدرنگ، به شكل طاق‌نما، وجود داشته است.

.

آن بناي چهارگوش تا سال ۱۳۵۹ هـ.ش. باقي بود تا اين كه بقعه‌ دیگری در همان سال، به همت مرحوم حاج عباس ترقي و جمعي از خيرين نیشابور ساخته شد. آن بنا، داراي پلان شش‌ضلعي با ۱۲ غرفه‌ كوچك در طرفين آن بود. در ورودي اصلي، با اتصال دو غرفه، به آرامگاه از جانب جنوب غربي و مصالح به كار رفته در آن شامل آجر، خشت قالبي تراش، گچ، سيمان و آهن و روكار نماي بيروني بنا از سنگ مرمر و آجر سفال بود. مهم‌ترين تزئينات آرامگاه نيز شامل آينه‌كاري نماي داخلي گنبد و دو كتيبه‌ي كاشيكاري شده در دو طرف در ورودي اصلي، در جنوب غربي آرامگاه وجود داشت. در كتيبه جانب شرقي، سمت راست، تاريخ تولد و در كتيبه‌ جانب غربي، تاريخ وفات يا شهادت چهارده معصوم (ع) به تاريخ هجري قمري نوشته شده بود.

.

قبرستان قديمي اطراف بنای آرامگاه، در سال ۱۳۷۲ و با اجراي طرح ساماندهي شهري (در محله رسولي – سرآب كوشك) به يك فضاي سبز عمومي يا ميدان شهري تبديل شد. كه با توجه به قرار گرفتن آرامگاه بانو در مركز آن، به ميدان بي بي شطيطه معروف گرديد.

.

آرامگاه بی‌بی شطیطه در نیشابور، پس از آرامگاه حضرت معصومه (ع) در قم، دومین آرامگاه مهم مرتبط با بانوان والامقام شیعه، در حوزه جغرافیایی ایران می‌باشد. جایگاه معنوی ویژه و اقبال روزافزون شیعیان به زیارت آرامجای این بانوی معناپیشه و پرهیزگار، متولیان بقعه بانو شطیطه را بر آن داشت تا نسبت به توسعه بنای بقعه اقدام نمایند این اقدامات عمرانی که از نیمه‌های دهه ۱۳۸۰ دنبال گردید، تا زمان حال نیز ادامه دارد و امید است که به یاری خداوند بزرگ، در سال‌های آینده، بنایی فراخور شأن و جایگاه والای معنوی بانو شطیطه، برای میزبانی شایسته زائران آرامجای این بانوی رستگار که عنایت شده حضرت امام موسی کاظم علیه‌السلام، و از پیروان راستین راه محبت و اطلاعت خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام می‌باشد، سامان یابد.

.

موقعیت زیارتگاه بی بی شطیطه روی نقشه

.

برای دسترسی به آرامگاه بانو شطیطه، از طریق بزرگراه امام رضا (کمربندی نیشابور)، وارد یکی از خروجی‌های ۱۷ شهریور، ۱۵ خرداد (دارایی) یا فردوسی شده و به سمت جنوب، ادامه مسیر دهید. آرامگاه بانو شطیطه، در منتهی‌الیه غربی خیابان امام خمینی و پس از میدان حافظ، قرار گرفته است.

.

پس از زیارت آرامگاه بانو شطیطه، در صورت ادامه مسیر در جهت شرق خیابان امام خمینی، آثار تاریخی و گردشگری و فرهنگی همچون باغ امین‌اسلامی و باغ ملی (تقاطع خیابان شریعتی)، ساختمان قدیم شهرداری (حاشیه جنوبی فلکه ایران)، بقاع متبرکه امامزادگان عبدالله، یحیی و محمد (خیابان فیاض بخش یا منوچهری ‌جنوبی)، مجموعه مسجد جامع تاریخی نیشابور (تقاطع خیابان فردوسی جنوبی)، مجموعه بازار تاریخی سرپوش و بناهای وابسته (پس از چهارراه انقلاب یا مرکزی)، مجموعه تاریخی-فرهنگی-هنری رباط شاه‌عباسی (پیش از فلکه خیام)، ستون یادمان خیام (نصب شده در فلکه خیام)، سردرب تاریخی مدرسه خیام (حاشیه جنوبی فلکه خیام) دسترسی خواهید داشت. با ادامه مستقیم مسیر به سوی بولوار جمهوری اسلامی، از طریق دروازه شادیاخ، به منطقه گردشگری تاریخی-فرهنگی شرق نیشابور دسترسی خواهید یافت.

.

مهم‌ترین آثار منطقه گردشگری شرق نیشابور (شادیاخ) عبارتند از: آرامگاه و باغ حکیم عمر خیام نیشابوری، آرامگاه و باغ شیخ فریدالدین عطار نیشابوری، موزه صحرایی شادیاخ، آرامگاه و باغ امامزاده محمد محروق، آرامگاه استاد کمال‌الملک، افلاک‌نمای خیام، آرامگاه سعید بن سلام مغربی و ابوعثمان حیری، آرامگاه حیدر یغما، آرامگاه مشاهیر نیشابور و آرامگاه فضل بن شاذان. از طریق منطقه شادیاخ، جاده کدکن در دسترس قرار می‌گیرد. کدکن، زادگاه شیخ فریدالدین عطار نیشابوری و استاد محمدرضا شفیعی کدکنی، در ۷۰ کیلومتری منطقه شادیاخ قرار گرفته است.

تصاویری گذشته‌نگر از بنای جدید آرامگاه بی‌بی شطیطه که در حال حاضر، در مراحل پایانی ساخت (نما، کاشیکاری و تزئینات) می‌باشد.

بی‌ بی شطیطه، بانویی از تبار خوبی‌ ها

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *