امامزاده حسین اصغر نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

امامزاده حسین اصغر,امامزاده حسین اصغرگرماب,امامزاده حسین اصغر گرماب شاهزاده,معرفی امامزاده حسین اصغر,امامزاده گرماب,اصغر,امامزاده گرماب شازده,

امامزاده حسین اصغر

بقعه امامزاده بر فراز ارتفاعات سنگی اردلان و جازندر و بین روستای گرماب شاهزاده ( از دهستان طاغنکوه شمالی ) شهرستان فیروزه و روستای برزنون ، مرکزدهستان برزنون از بخش سرولایت شهرستان نیشابور قرار گرفته است. بقعه امامزاده حسین اصغر (ع) در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۲ دقیقه و ۵۳ ثانیه شمالی و در طول جغرافیایی ۵۸ درجه و ۱۷ دقیقه و ۴۲ ثانیه شرقی و در ارتفاع ۱۹۶۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

ما متاسفانه با سیری در چند کتاب ،نتوانستیم مطالب قابل توجهی در مورد این امام زاده کسب کنیم و در این جا به آوردن مصاحبه ای با آقای برزنونی (یکی از اهالی روستای برزنون و یکی از کارکنان دفترداری امام زاده )بسنده می کنیم: به گفته ی وی ،شاهزاده حسین اصغر در مدینه از دست لشگر حجاج گریخته و به ایران به این مکان پناه آورده و تا مدتی در آنجا پنهان بوده ،اما بعد توسط لشگر حجاج که به دنبال وی آمده بودند شهید و در همان مکان به خاک سپرده شده است . بی بی شهر بانو (خواهر امام زاده ) در هنگام شهادت برادرش به کوه پناه برده و به خواست خداوند کوه شکافت خورده و بی بی شهربانو از نظرها ناپدید شده و پس از آن کسی اورا ندیده است. وی افزود :بعد از شهادت امامزاده ها ،تعدادی آهو دور غار جمع شده اند که البته الان ردپای آهوها، موجود است. مزار بی بی شهربانو در میان همان غار می باشد که متاسفانه کاملا مشخص نیست چون از هیچگونه تابلو یا پارچه نوشته ای برای معرفی مکان دفن ایشان استفاده نشده است .

در سال،حدود ۶۰۰۰گوسفند توسط مردم در آنجا قربانی می شود وتعداد زائران این امامزاده بسیار زیاد است که اگر نشودآن را پر زائر ترین امامزاده ی شهر معرفی کرد اما بی شک آن یکی از پرزائرترین آنهاست .چون این بنا روی کوه است ،رساندن امکانات به زائرین کمی مشکل است اما در این مورد اداره ی اوقاف کم کاری کرده است و هنگام مشاهده ی بهداشت ضعیف ،نرسیدگی به نظم ،رعایت نکردن مسائل لازم در بقعه ی امامزاده این کم کاری بیشتر نمایان میشود به طوری که بعضی از مردم به دلیل کمبود جا شب را در داخل امامزاده می گذرانند و حتی گاهی جایی برای نماز خواندن یافت نمی شود. شایان ذکر است که آب انباری در پایین کوه وجود دارد که آب را توسط دو پمپ (یکی تا آب انبار و یکی از آن به بعد )به روی کوه پمپاژمی کند و در دسترس زائرین قرار می دهد . به هر حال چیزی که مشخص است لزوم رسیدگی به این امامزاده است که همت زائرین، هیئت امنا (که هفت نفر می باشند)و همچنین اداره ی اوقاف را می طلبد. ناگفته نماند که حسین اصغر (علی اصغر )از فرزندان امام چهارم ما شیعیان است و مقبره ی وی در روی کوهی در شمال غربی نیشابور به فاصله ی حدود ۱۸فرسنگ واقع شده است .

امامزاده حسین اصغر

منبع: روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *