افلاک نمای خیام در نیشابور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

افلاک نمای خیام,جاذبه گردشگری نیشابور,رصد خانه نیشابور,

افلاک نمای خیام

مجتمع اخترشناسی و افلاک نمای خیام یکی از بزرگترین طرح‌های علمی در ایران است. این مجتمع یکی از مراکز پژوهشی در حال ساخت در نیشابور است. این مجتمع اخترشناسی و افلاک نما یکی از بزرگترین طرح‌های علمی و گردشگری ایران است.

افلاک نمای خیام در نیشابور در نزدیکی آرامگاه خیام در حال ساخت می‌باشد و هنوز به بهره برداری کامل نرسیده‌است. افلاک نمای این بنا بزرگترین افلاک نمای خاورمیانه‌است.

مجتمع فرهنگی افلاک نمای خیام با زیربنای ۲ هزار و ۸۸۹ متر مربع شامل ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع سقف محصور، ۳۷ متر مربع رواق کناری، ۵۲ متر مربع کنسول و پیشامدگی ساختمان و سردر ورودی است که در سه طبقه احداث شده‌است.

این پروژه از سال ۱۳۷۹ به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان واگذار گردیده‌است که تاکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است.

گنبد افلاک نمای خیام، ۲۳ متر قطر داشته و از گنجایش بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر برخوردار است. این افلاک نما که کلنگ احداث آن در سال ۱۳۷۷ زده شد، با وجود اهمیتی که از لحاظ علمی، فرهنگی و گردشگری دارد، اما همچنان مورد بی توجهی مسؤولان قرار دارد.

هزینه ساختمان کره اصلی افلاک نما که تاکنون بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده، توسط یک خیر نیشابوری پرداخت شده است. بخش کتابخانه با سه هزار و ۶۰۰ متر مربع زیربنا توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از اعتبارات ملی و استانی تامین اعتبار شده و مجری آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

.

افلاک نمای خیام,جاذبه گردشگری نیشابور,رصد خانه نیشابور,

.

افلاک نمای خیام,جاذبه گردشگری نیشابور,رصد خانه نیشابور,

.

افلاک نمای خیام,جاذبه گردشگری نیشابور,رصد خانه نیشابور,

.

منبع : سیری در ایران

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 دیدگاه در “افلاک نمای خیام در نیشابور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *