ارزیابی مقاله:نیشابور پیش از تاریخ و مناطق مرزی بین ایران و آسیای مرکزی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نیشابور پیش از تاریخ,نیشابور پیش از تاریخ و مناطق مرزی بین ایران و آسیای مرکزی,نیشابور,تاریخ نیشابور,

ارزیابی مقاله:نیشابور پیش از تاریخ و مناطق مرزی بین ایران و آسیای مرکزی

باستان پژوهی » بهار ۱۳۸۵ – شماره ۱۴
پایگاه مجلات تخصصی نور

ارزیابی مقاله:نیشابور پیش از تاریخ و مناطق مرزی بین ایران و آسیای مرکزی

عمران گاراژیان*

پیش درآمد

در این نوشته مبنا را بر این کذاشته‏ام که خواننده محترم اصل‏ مقاله یا ترجمهء آن‏۱را خوانده و از محتوای آن مطلع و سوابق‏ نویسندگانش را می‏داند.ساختار این نوشته به شرح زیر است.

۱)بطور مختصر زمینه یعنی اطلاعات و انتشارات موجود در مورد باستان‏شناسی پیش از تاریخ خراسان را مرور می‏کنم.

۲)توصیفهای مقالهء؛(شامل مشخصات و موقعیت تپه‏ای که مقابله‏ دربارهء آثار آن است)،توصیف آثار و گاهنگاری آنها را ارزیابی‏ می‏کنم.

 

.

۳)در مورد تفسیرهای نویسندگان بحث خواهم کرد.

زمینه

تا آنجا که نگارنده اطلاع دارم اطلاعات منتشر شده یا منابع‏ مستقیم در مورد پیش از تاریخ خراسان به پنج مقاله و توضیحاتی‏ در یک کتاب خلاصه می‏شود که عبارتند از: ۱)لباف خانیکی،رجبعلی؛۱۳۸۱(۲۰۰۳م.)نیشابور حلقه اتصال‏ تمدنهای بین النهرین،ایران،سند و باختر؛نامه پژوهشگاه‏ میراث فرهنگی؛شماره ۱؛صص ۳۶-۴۷.در این مقاله نویسنده‏ از بین مجموعه اشیاء کشفی اتفاقی،پیکره‏ای را برگزیده و به‏ توصیف،گاهنگاری و تبین در راستای عنوان یاد شده پرداخته‏ است.

.

(به تصویر صفحه مراجعه شود)(به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود)(به تصویر صفحه مراجعه شود) مقاله دوم در همین نوشته بحث و بررسی شده است.شماره‏ سوم:نتیجه بازدیدهای گذری گرد گروپ در سالهای دهه ۱۹۸۰ است که اطلاعاتی به زبان آلمانی به چاپ رسانده.

.

چهارم و پنجم‏ حاصل بررسیهای نگارندگان مقالات در آستانه انقلاب اسلام( ۱۳۵۷)در دره‏ای بالایی اترک و دشت درگز است.و ششم نیز گزارش دو زمین‏شناس با رویکردهای زمین شناختی در مورد دست افزارهایی است که در دره کشف رود شناسایی کرده‏اند. از میان انتشارات یاد شده تنها همین مقاله است که داده‏هایی‏ حاصل از کاوش باستاان شناختی را ارائه کرده است.البته در زمان‏ انتشار آن از زمان کاوش ۶۵ سال می‏گذشته و نویسندگان‏ چنانکه در مقاله ذکر کرده‏اند فقط اشیا را در اختیار داشته‏اند (ص ۲۶،ستون دوم).یک مورد دیگر نیز حاصل کشف اتفاقی‏ اشیا در هنگام حفر چاه است(لباف ۱۳۸۱).چهار مورد دیگر همگی اطلاعاتی از بازدید و بررسی سطحی را ارائه کرده‏اند.

(*)دانشجوی دوره دکتری گرایش پیش از تاریخ،دانشگاه تهران

(۱)نویسنده،ترجمه مقاله را نخوانده و برمبنای مطالعه این نوشته را تهیه کرده و به نوبه خود لازم می‏داند از اساتید محترم مولفین مقاله و دوست گرامی جناب‏ آقای تقوی که زحمت ترجمه را کشیده و دوستان گرامی در باستان‏پژوهی که مقدمات انتشار را فراهم کرده‏اند صمیمانه تشکر کنم.

.

ارزیابی مقاله:نیشابور پیش از تاریخ و مناطق مرزی بین ایران و آسیای مرکزی

منبع : روزنه

جدید ترین مطالب گردشگری نیشابور را درسایت نیشابوریا دنبال کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *