ابن ابی طیّب نیشابوری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

معرفی ابن ابی طیّب نیشابوری,ابن ابی طیّب نیشابوری,علی بن عبدالله بن احمد نیشابوری,زندگی نامه ابن ابی طیّب نیشابوری,مشاهیر نیشابور,مفاخر نیشابور,شعرای نیشابور,

ابن ابی طیّب نیشابوری

ابوالحسن، علی بن عبدالله بن احمد نیشابوری؛ معروف به ابن ابی الطیب نیشابوری، از پیشوایان اهل سنت و جماعت؛ علامه مفسر نیشابوری در دوره غزنویان؛ دانشمند علوم قرآنی، مفسر قرآن و شاعر زبان عربی در سده پنجم هجری بود. از وی، سه اثر در زمینه تفسیر قرآن کریم یاد کرده‌اند؛ تفسیر کبیر، تفسیر اوسط، تفسیر اصغر. وی همچنین دیوان شعری نیز دارد. داستان دعوت وی به دربار سلطان محمود غزنوی، در سال ۴۱۴ هجری، و کر شدن وی توسط غلامِ سلطان در تاریخ ذکر شده است.

امام علي بن عبدالله بن احمد نيشابوري، مكنّي به ابوالحسن، معروف به ابن ابي الطيّب، از علما، مفسّران و شعراي مشهور قرن پنجم هجري قمري و معاصر سلطان محمود غزنوي بود. او، در حدود سال ۳۸۰ هجري، در نيشابور متولّد شد. ابن ابي طيّب نیشابوری، علوم فقه را نزد امام الافاق ابوسليمان فندق بيهقي كسب نمود. او، پس ازكسب علوم مختلف در نیشابور، به دعوت مردم سبزوار، جهت قضاوت به آن شهر رفت. خواجه ابوالقاسم علي بن محمدبن حسين بن عمرو، به ميمنت قدم ابن ابي الطيّب، براي وي، در كوي اسفريس مدرسه‌‌اي ساخت.

 

ابن ابی طیب نیشابوری، علاوه بر قضاوت شهر، درآنجا به تدريس علوم ديني پرداخت. می‌گویند که در حلقه‌ی درس او ۵۰۰ دوات کتابت در مجلس بود. ابن ابی طیب نیشابوری، درس املا می‌کرد و فقهای دانش‌پژوه می‌نوشتند. بیهقی درباره وی می‌گوید: «و این جمله را از حفظ املا کرده است و معانی برانگیخته قوی» که این مطلب، بر حافظه‌ی قوی او دلالت دارد. خواجه ابوالقاسم علي بن محمد و محمدبن حسين از مربيان و مريدان او بودند وحاكم امام ابوسعد كرامة و امام ابوحنيفه بويابادي نيشابوري (م۴۸۴ق) و امام حمزه مقراضي متكلم، از شاگردان ابن ابي الطيب نیشابوری، بودند.

در حکایت وعظ معروف او برای سلطان غزنین، چنین نگاشته‌اند که: محمود غزنوی او را فرا خواند تا وی را موعظه کند. چون به مجلس سلطان درآمد بی‌اجازه نشست و به موعظه پرداخت. محمود به غلامی از غلامان اشاره کرد و او چنان سیلی بر چهره‌ی واعظ زد که گوش او کر شد و چون او را به محمود شناساندند عذر خواست و او را در آغوش گرفت و گفت: این کار مملکتداری و سیاستمداری است که مستلزم چنین رفتاری است! این ابی طیّب گفت: تو مرا از برای موعظه کردن خواستی نه برای سیاست آموختن!

ابن ابي طيّب نیشابوری، در سال ۴۵۸ هجري، در سبزوار درگذشت، او را در قبرستانی واقع در جنوب شهر به خاک سپردند، آرامگاه وي هم‌اكنون در اين شهر به «پير حاجات»، معروف است. گویند که چون او درگذشت، در کتابخانه او چهار مجلد کتاب یافتند؛ یکی در فقه، یکی در ادب و دو مجلد در تاریخ و بیش از این میراثی نداشت. ابوالحسن بیهقی، درباره‌ی کرامات او نوشته است: مرقد او در مقبره (قبرستان) قصبه و مجرب است مردم هر حاجت که آنجا از حق تعالی خواهند، به اجابت مقرون گردد.» در اعلام زرکلی، محل وفات ابن ابی طیب نیشابوری، قریه سانزوار (=سانزور، نگاه کنید به فرهنگ اعلام تاریخ اسلام/ تهامی) ثبت شده است.

آثار ابن ابي الطيّب نیشابوری عبارتند از: التفسيرالكبير، در۳۰جلد؛ التفسير الأوسط، در ۱۵جلد؛ التفسير الصغير، در ۳ جلد، ديوان شعر.

شعری از ابن ابي الطيّب نیشابوری:

فلك الافاضل ارض نيسابور

مرسي الانام و ليس مرسي بور

دعيت ابرشهر البلاد لانها

قطب و سائرها رسوم السور

هي قبة الاسلام نائرة الصوي

فكانها الأقمار قي الديجور

من تلق منهم تلقه بمهابة

رفت عليه لفضه الموفور

لهم الأوامر و النواهي كلها

و مدي سواهم رتبة المأمور

ابن ابی طیّب نیشابوری

منبع: روزنه

جدیدترین مطالب مفاخیر نیشابور را در سایت نیشابوریا دنبال کنید

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *